انتظار ۹ ما‌هه برای برپایی مرحله کشوری مسابقات قرآن ورزش و جوانان

انتظار ۹ ما‌هه برای برپایی مرحله کشوری مسابقات قرآن ورزش و جوانان/ نبود اعتبارات برای استان میزبان

مسابقات قرآن ورزش و جوانان از سال ۹۲ با تایید و تصویب طرح آن در وزارتخانه ورزش و جوانان آغاز شد.

«نظام‌نامه فرهنگی ورزش کشور» نیز در سال ۹۵ در شورای عالی انقلاب فرهنگی، تصویب شد. در این نظام‌نامه مهمترین فعالیت‌ها و برنامه‌هایی که وزارتخانه در حوزه فرهنگی می‌تواند، داشته باشد، مطرح شده است. یکی از مواردی که از این نظام‌نامه استخراج می‌شود، ترویج فرهنگ قرآنی در میان جوانان و ورزشکاران است. در همین راستا تاکنون، شاهد برپایی سه دوره مسابقات قرآن ویژه ورزشکاران، جوانان و کارکنان این وزارتخانه بودیم و با وجود برپایی مراحل مختلف چهارمین دوره، اما همچنان مراسم اختتامیه دوره چهارم که مقرر بود، اسفندماه ۹۷ برگزار شود، برگزار نشده است.

چهارمین دوره در مرحله استانی در رشته‌های قرائت تحقیق قرآن، حفظ جزء اول، حفظ ۱۰ جزء، حفظ کل قرآن و فهم زبان قرآن به‌صورت شفاهی و کتبی در دو بخش بانوان و آقایان در بهمن ماه سال ۹۷ برگزار شد. مقرر بود تا مرحله کشوری و مراسم اختتامیه چهارمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه ورزشکاران، جوانان و کارکنان وزارت ورزش و جوانان به میزبانی استان آذربایجان شرقی در اسفند‌ماه سال گذشته برپا شود، اما با وجود گذشت چندین ماه، برپایی این مسابقه در هاله‌ای از ابهام است، البته پس از پیگیری‌هایی که صورت گرفته است، دلیل برپا نشدن این مرحله از مسابقات، نبود اعتبارات اعلام شد.

اعتراض راه‌یافتگان به مرحله کشوری

بنابر اعلام یک منبع آگاه و تماس تلفنی چندین نفر از متسابقان با خبرنگاران ایکنا که به مرحله کشوری راه‌یافته‌اند، بخشی از اعتبارات به استان میزبان اعطا شده است و استان، منتظر بخش دیگری از اعتبارات به منظور برپایی مرحله کشوری چهارمین دوره است. برای صحت و سقم این ادعا با مسئولان وزارتخانه ورزش و جوانان گفت‌وگو داشتیم.

در همین راستا، یکی از مسئولان وزارت ورزش و جوانان به خبرنگار ایکنا گفت: «وزارت ورزش و جوانان، تاکنون در برگزاری مسابقات قرآن از همکاری دستگاه‌های قرآنی بهره‌مند شده است و از نظر دارا بودن منابع انسانی و کادر فنی، مجهز است، اما از نظر بودجه‌ای برای برپایی مرحله کشوری این دوره از مسابقات با مشکل همراه شده است که امیدواریم بتوانیم پس از دریافت بودجه این دوره را برگزار کنیم».

به گزارش ایکنا، این مسئول وزارت ورزش که تمایلی به انتشار نامش نداشت، این موضوع را یک مسئله داخلی برشمرد و از تماس تلفنی خبرنگار ایکنا اظهار تعجب کرد و گفت: «دلیلی برای ورود رسانه‌ها در مسایل بودجه‌ای وجود ندارد، زیرا نگرانی در مردم ایجاد می‌کند!». بنا بر صحبت‌های این مسئول، برگزاری زمان مسابقات قابل پیش‌بینی نیست و به محض تأمین منابع، مسابقات طی یک هفته برگزار خواهد شد.

هنوز بودجه‌ مسابقات به آذربایجان شرقی تخصیص نیافته است

مسئول دیگری در این وزارتخانه نیز اظهار کرد که به منظور برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن ورزش و جوانان، مکاتباتی برای موافقت با پرداخت بودجه با معاونت توسعه و پشتیبانی این وزارتخانه صورت گرفته است، اما تاکنون موافقتی برای پرداخت انجام نشده است. در ردیف بودجه قانونی حوزه قرآن، معاونت توسعه و پشتیبانی، پیشنهاداتی ارائه کرده است و هنوز بودجه‌ای به استان پرداخت نشده است.

وی ادامه داد: هر زمان معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان اعلام آمادگی کند و هزینه پرداخت شود، اداره کل فرهنگی استان آذربایجان شرقی مسرانه آماده برپایی مرحله کشوری مسابقات قرآن است. البته برای دوره جدید، پیش‌نویس برنامه اجرایی پنجمین دوره مسابقات قرآن ورزش و جوانان آماده شده است که پس از برگزاری جلسات، آیین‌نامه مسابقات به استان‌ها ارسال می‌شود.

اما در ادامه پیگیری‌ها امیر تقی‌زاده، معاون فرهنگی و امور جوانان استان آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی تنها به عنوان میزبان برگزاری مسابقات است و به منظور برپایی مسابقات باید متولیان برپایی، هزینه‌های این دوره را به استان تخصیص دهند. تاخیر در برگزاری مسابقات به دلیل تخصیص نیافتن به موقع هزینه‌های مرحله کشوری مسابقات قرآن ورزش و جوانان است. استان آذریابجان شرقی از ظرفیت بالایی برای برگزاری برخوردار است که به محض تخصیص اعتبارات، آمادگی برپایی را دارد.

احتمال برگزاری در آذرماه به شرط بودجه

معاونت فرهنگی و امور جوانان استان آذربایجان شرقی با تاکید براینکه مقرر بود این دوره از مسابقات در اسفندماه سال گذشته برپا شود، به دلایل اعتباری به تاریخ ۲۶ مهرماه همزمان با هفته تربیت بدنی موکول شد و پس از پیگیری‌های صورت گرفته؛ زمان برپایی مسابقات، آذرماه سال جاری تعیین شده است.

وی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون مبلغی برای برگزاری مسابقات از سوی وزارتخانه به استان پرداخت شده است، بیان کرد: برای این دوره از مسابقات، تاکنون مبلغی واریز نشده است که در حال پیگیری هستیم. وزارتخانه از شش ماهه دوم سال ۹۶ تاکنون در مجموع  در راستای فعالیت‌های فرهنگی، مرحله استانی مسابقات قرآن و … مبلغ ۱۲۸ میلیون تومان واریز کرده است که با توجه به هزینه‌کرد در این سال‌ها، مبلغ ناچیزی باقی مانده که حتی یک پنجم هزینه برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن هم نمی‌شود.

وی افزود: از آنجایی که هزینه‌کرد اعتبارات باید در یک روند قانونی انجام شود، نمی‌توان مبلغ باقی‌مانده از اعتبار را مسکوت نگه داشت، زیرا در بخش‌های فرهنگی هزینه خواهد شد. به منظور برگزاری مرحله کشوری مسابقات قرآن از معاونت توسعه و پشتیبانی وزارت ورزش و جوانان پیگیری شده است که مقرر شد از فصل دوم اعتبارات  به مسابقات تخصیص داده شود.

تقی‌زاده تصریح کرد: تعداد ۳۰۰ نفر متسابق در بخش بانوان و آقایان در مدت پنج روز با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت که هزینه برآورد شده از سوی استان با مبلغ به تصویب رسیده وزارتخانه که ۲۵۰ میلیون است، تفاوت چشمگیری دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حوزه فرهنگی وزارتخانه با معاونت ورزش همگانی ادغام شده است و به عنوان «معاونت امور فرهنگی و توسعه ورزش همگانی» است، بنابر این اعتبار تخصیص داده شده در راستای توسعه و فرهنگ‌سازی ورزش همگانی است که نمی‌توان به غیر از این در بخش دیگری هزینه کرد.

تقی‌زاده در پایان گفت: به دنبال پیگیری‌های استان مبنی بر برگزاری مسابقات و تخصیص هزینه از سوی وزارتخانه، نبود اعتبار در فصل اول، تنها پاسخ وزارتخانه بوده است. امیدواریم به محض تخصیص بودجه این دوره از مسابقات نیز در آذرماه برپا شود.

بستن منو