60 نکته حفظ قرآن کریم

60 نکته حفظ قرآن کریم : در این مقاله نکاتی توسط آقای دکتر علی رجبی حافظ بین‌المللی قرآن کریم به صورت متن و ویدئو آماده شده است. این نکات حفظ قرآن کاملا حرفه‌ای هستند و شما را برای حفظ قرآن کریم آماده می‌کنند.

فهرست مطالب

1 – نقش تمرکز در کیفیت محفوظات

حفظ قرآن کریم حتما باید با تمرکز انجام شود، تکرار ها نیز همراه با تمرکز و ترکیز انجام شود، گاهی اوقات یک حافظ چندین ساعت مشغول تلاوت و حفظ قرآن می باشد. ولی زمان مفیدی که ذهن وی هم در آن موضوع حضور دارد خیلی کوتاه است.
ممکن است شخصی حتی با مرخصی تحصیلی تمام وقت در محضر قرآن و در کنار رحل قرآن باشد اما در طی 7 الی 8 ساعتی که تمرین قرآنی دارد حواس به جاهای مختلف پرت باشد. حواس انسان که پرت باشد فقط جسم در محضر قرآن است، و روح، ذهن در جای دیگری مشغول است، ودر عمل هیچ تمرینی انجام نشده است.

تمرکز به مسائل بسیار مهمی برمیگردد، حفاظ عزیز توجه کنند که تمرین حفظی بدون تمرکز عملا انگار صورت نپزیرفته است.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : نقش تمرکز در کیفیت محفوظات

2- دو راهکار مهم برای حفظ تمرکز

برای تمرکز گرفتن می بایست 2 مطلب مهم را بدانیم، مزاحمت های ذهنی که حکم افکار بیرونی را دارد و بر ذهن تحمیل می شود و یا ذهن به سمت آن ها متمایل می شود قبل از شروع تمرینات دفع کنیم، بدان معنا که نخست فضا را خالی کنیم و قلبمان را آماده کنیم برای حضور آیات قرآن در ذهن و سپس شروع به تمرینات کنیم، اگر این کار صورت نپذیرد عملا افکار بیرونی و تمرکز های پراکنده در وسط حفظ آیات قرآن کار را کند میکند. نکته دوم، این کار بسیار معنویست(حفظ قرآن)، باید دقیقا مثل نماز که حضور قلب شرط پذیرش می باشد، در هنگام حفظ قران کریم حضور قلب داشته باشیم و خودمان را در محضر قرآن و خداوند فرض کنیم و سعی کنیم فقط به حفظ آیات، همراه با درک مفاهیم فکر کنیم و این موضوع سبب آن می شود که سرعت حفظ افزایش یابد و کیفیت و ماندگاری حفظ هم خوب باشد.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : دو راهکار مهم برای حفظ تمرکز

3- استراحت در میان تمرینات حفظی

هرگز به ذهن نباید فشار وارد کرد، توصیه میکنم بعد از 30 دقیقه یا 45 دقیقه یا حداکثر 60 دقیقه تمرین پیوسته حفظی و حافظه ای به ذهن حتما استراحت بدید، دقت نمایید حتما حتی اگر ذهن شما احساس میکنید خسته نشده است، استراحت باعث می شود برای پارت بعدی تمرین دقت بیشتر و تمرکز بهتری داشته باشید. برخی از حفاظ از علاقه شدید به حفظ قرآن دارند، فراموش میکنند که این کار شبیه یک ورزشی است که مابین آن، تنفس، تغزیه و استراحت فنی نیاز است، و اگر این کار انجام نشود عملا در بعدازظهر انرژی کم خواهیم داشت.

نوع استراحت کردن و استراحت دادن به ذهن هم بسیار مهم است، بعضی ها وقتی صحبت از استراحت هست، بخصوص نوجوانان به تفریح و جنبوجوش میپردازند یا پای تلوزیون میشینند، اینها استراحت ذهنی نیست، استراحت ذهنی بدان معناست ما دراز بکشید، ریلکس باشید، به چیزی فکر نکنید به آیاتی که تکرار کردید وحفظ کردید حتی فکر نکنید، در معرض هوای تازه قرار بگیرید، یک نوشیدنی مناسب میل کنید و آماده شوید برای ساعت  دوم تمرین. اگر این کار انجام نشود عملا نیمه دوم روزمان همراه با افت تمرکز و کاهش کیفیت حفظ روزانه خواهیم شد.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : استراحت در میان تمرینات حفظی

4- اهتمام بر تسلط

حفاظ محترم باید بدانند که تا صفحه و سوره حفظی و یا حتی جزء های قبلی را تسبیت تحکیم و یا مسلط نکرده اند شروع به حفظ سوره های جدید نکنند، اینکار حافظه را دچار اختلال میکند، یعنی زمانی که شما سوره بقره را حفظ کرده اید بدون تحکیم و تسلط وارد سوره آل عمران شوید و به این سبک حفظی ادامه دهید عملا دچار یک خودزنی حافظه شده اید و حافظه را دچار اختلال کرده اید، حال فرض کنید این روند ادامه پیدا کند و به جزء 10 یا 15 برسد، چه اتفاقی می افتد؟ حتی حفظ روزانه یک صفحه را اگر با دقت و آرامش و تسبیت انجام دهیم، فردا روز در حفظ آیات ما با یک آرامش ذهنی خوبی وارد حفظ می شویم و عملا این را بدانید که اگر کسی 10 جزء حفظ باشد خوب، بسیار بهتر از کسی است که 20 جزء حفظ باشد و در آن 20 جزء لرزان و ضعیف باشد.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : اهتمام بر تسلط

5- نقش مفاهیم در تقویت محفوظات

میخواهم به نقش مفاهیم در تقویت تحکیم محفوظات روزانه اشاره کنم؛ تا انسان مفهوم متن عربی که قرار است به حافظه ارسال شود را درک نکرده باشد، حافظه حتما، یا پس میزند یا حداکثر یک ظرفیت بسیار محدودی را نشان خواهد داد یعنی مغز انسان برای  نگاه داشت منتوقی که مفهومش را درک نکرده است، ظرفیت محدودی دارد. پس قرآنیان عزیز باید بدانند که حفظ قرآن بدون ترجمه و بدون مفاهیم کار را مختل می کند، البته منظور ما حفظ ترجمه نیست منظور درک مفاهیم و حس کردن مفهوم آیات قبل از شروع به حفظ است، که از اول صفحه ابتدا ترجمه را با تدبر و با ترکیز کار کرده، لغات جدید را استخراج کرده به یک حفظ مفهومی میرسیم سپس حفظ روزانه را آغاز میکنیم و این مسئله می بایست قبل از حفظ انجام شود وگرنه مغز انسان بعد از  4 الی 5 جزء دچار خستگی و اختلال خواهد شد.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : نقش مفاهیم در تقویت محفوظات

6- انتخاب استاد شایسته

استاد و مربی کار بلد انتخاب نمایید. استاد خوب مسیر را هموار میکند و مانع اشتباهات احتمالی میشود. آزموده را آزمودن خطاست.

ویژگی های استاد و مربی حفظ شاید ده ها نکته باشد ولی مهمترین نکات: کسی که شما قرار است کنارشان قرآن را حفظ کنید، خود باید حافظ بسیار خوب و مسلطی باشد. چنانچه در حفظ خودش اختلال داشته باشه نمیتواند شما را به سر منزل مقصود برساند و شما در نهایت یک حافظ متوسط خواهید بود. ویژگی دوم این است که کلاسهای حفظ استاد نباید در طی دوره همیشه استاد باشد، گاهی اوقات باید نقش شاگرد را ایفا کند چون همه ما در محضر قرآن کریم حکم شاگرد را داریم، سلسله مراتب البته محفوظ است ولی روش صحیح این می باشد که گاهی اوقات استاد در مکانت شاگرد قرار بگیرد و متعلمین از او بپرسند، اولا باعث ازدیاد حسن حفظ خودتان میشود و ثانیاً شاگردها تشویق خواهند شد. بنابراین ارزش دارد گاهی اوقات انسان دور از مکان زندگی خود و با زحمت رفت و آمد طولانی خودش را به یک مربی صاحب تجربه برساند ، البته باید دقت کنیم که نظم کلاسهای حفظی هم اثر مستقیمی در پیشرفت شاگرد ها دارد، استادی که خودش منظم باشد شاگردش میتواند شاگرد جدی و آینده داری باشد.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : انتخاب استاد شایسته

7- حجم مناسب حفظ روزانه

هرگز به سقف توان حفظی و حافظه ای خودتان نزدیک نشوید، یعنی حافظ نباید حجم حفظ روزانه خودش را در سطح سقف توان حفظی و حافظه ای خودش بگیرد. بهترین تنظیم برای انتخاب حجم حفظ روزانه این هست که شما توان شخصی حفظی حافظه ای خودتون رو در نظر بگیرید و از 100 روی 80 بگیرید، بطور مثال اگر یک نفر بعد از دو یا سه روز تمرین احساس کرد که روزی 15 خط میتواند حفظ کند و بعد روی خط 16 ذهن توان ندارد، خوب است که این شخص روزانه 10خط حفظ رو برای خودش انتخاب کند. و اگر شخصی روزی دو صفحه رو به سقف حافظه خودش نزدیک می داند مناسب هست که روزی یک صفحه یا یک صفحه نیم را انتخاب کند. اشتباه بعضی از مبتدیان هست که از باب ذوقی که دارند در طی تمرینات هفتگی سقف حافظه را در نظر میگیرند و این باعث میشود که در میان مدت زده شوند از حفظ قرآن.

ویدئوی 60 نکته حفظ قرآن کریم : حجم مناسب حفظ روزانه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *