استاد سید جواد حسینی

 

قاری ممتاز بین المللی

راه جلب
محبت خدا

تلاوت سوره های: آل عمران، احزاب
توسط: استاد سیدجواد حسینی
مدت زمان: 37:33

احسن القصص
بهترین داستانها

تلاوت سوره: یوسف
توسط: استاد سیدجواد حسینی
مدت زمان: 1:02:23

پادشاه
آسمان و زمین

تلاوت سوره های:علق،کوثر،العصر،النصر
توسط: استاد سیدجواد حسینی
مدت زمان: 22:33

زندگی نامه

 

در دومین شب از اولین ماه فصل زمستان سال 1362 هجری شمسی و همزمان با سالروز میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) و ششمین اختر تابناک آسمان ولایت و امامت حضرت امام جعفر صادق (ع)؛ در جوار بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا (ع) در شهر مشهد مقدس و در خانواده ای مانوس با قرآن و اهل بیت، نوزادی چشم به جهان گشود که ابتدا به‌سبب آن شب مبارک، همه وی را محمدصادق صدا کردند اما انس و الفت دیرینه با امام رئوف و ارادت فراوان به خلف صالح ایشان حضرت جواد الائمه (ع)، و نیز به‌واسطه خوابی که مادر ایشان دیده بودند، سبب گردید تا بر وی نام محمدجواد گذارند.

پدر و مادر ایشان، چون خود اهل قرآن بودند و عشق وافری هم به ساحت نورانی اهل بیت علیهم السلام داشتند، از همان دوران نوزادی سید محمدجواد، فضای منزل را با بوی خوش قرآن و اهل بیت معطر کردند. البته ناگفته نماند که پدر ایشان اهل مداحی و مرثیه خوانی در دستگاه سید و سالار شهیدان بود و به اذعان دوستان و آشنایان از نوای خوشی برخوردار بود.

سید محمدجواد از همان کودکی به تشویق پدر و مادرش و نیز به همراه برادر بزرگتر خود در جلسات قرآن کریم و نیز مجالس روضه خوانی در سطح شهر مشهد مقدس حضور پیدا کرد و اندک اندک با تلاوت کلام الله مجید آشنا گردید و همین آشنایی و انس با قرآن موجب شد تا اشتیاق بی حد و حصری به کلام دلنشین وحی پیدا کند و با خود اندیشید که آیا من می‌توانم روزی قاری این کلام آسمانی شوم؟ آرزوی سید محمدجواد آن روزها این بود…

سید حسن، برادر بزرگتر سید محمدجواد مشوّق او در این مسیر بود و می‌توان وی را اولین استاد او دانست که با عشق و علاقه، قرآن را به برادر کوچکترش آموخت.

پس از آموختن مقدمات تلاوت قرآن کریم و آداب آن، از محضر سایر اساتید شهر مشهد مقدس هم بهره مند گشت و ابتدا با حضور در جلسات استاد مجتبی جاویدی و سپس استاد الاساتید سید مجتبی سادات فاطمی، افق های جدیدی در تلاوت قرآن کریم بر وی نمایان شد.

عشق و علاقه بسیار توام با استعداد بی‌نظیری که او داشت، موجب شد تا روز به روز در این عرصه پیشرفت کند و در مدت کوتاهی به احکام تجوید، وقف و ابتدا و الحان قرآن مسلط گردید؛ اما آنچه او را از سایرین ممتاز ساخت، نعمت برخورداری از صوت دلنشین و صدای زیبایی بود که خداوند به وی عطا کرده بود.

هم‌جواری با فضای معنوی بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) و تلاش های مستمر او و راهنمایی اساتید دلسوز باعث هدایت سید محمدجواد به عرصه مسابقات شد.

در اولین تجربه خود در مسابقات دانش آموزی، خوش درخشید و توانست در بین تمام دانش آموزان کشور در مقاطع مختلف تحصیلی، رتبه اول را در رشته قرائت قرآن کریم کسب کند. اما پس از اتمام دوران تحصیلی خود، به این موضوع فکر کرد که مسابقات نمی‌تواند خواسته های او را برآورده سازد و من باید همچون قراء سرشناس مصری و طراز اول جهان اسلام به مجلسی خوانی قرآن کریم و به تبع آن تاثیرگذاری بر مردم روی آورم.

بنابراین چندین سال به طور جدی تلاش کرد و به کمک استادش ابتدا ذهنش را فارغ از فضای مسابقه خوانی تربیت کرد و سپس توانست در ابتدای جوانی، قرآن را با تسلط بسیار بر الحان عربی و صوت ممتاز تلاوت کند. درست همچون مصری ها…

یکی از بزرگترین آرزوهایی که داشت و در آن سنین برآورده شد، تلاوت در بارگاه ملکوتی ثامن الحجج بود.

او موفق شد تا قاری و موذن آن آستان ملک پاسبان شود و به راستی چه توفیقی بالاتر از این؟

در سن 24 سالگی تصمیم گرفت تا به طور جدی خود را در عرصه مسابقات محک بزند. با تلاش و کوشش بسیار و با توکل بر خداوند متعال و تحت عنایات خاصه حضرت امام رضا (ع) سال 1388 در مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در شهر مشهد مقدس رتبه اول را کسب کرد و سپس در مرحله استانی نیز اول شد و به مرحله کشوری راه یافت؛ جایی که بهترین قاریان کشور جمع بودند حال آنکه سید محمدجواد نخستین تجربه های حضور در این مسابقات را داشت. در کمال ناباوری سایر رقبا، این جوان جویای نام با تلاوت های استادانه خود توانست به فینال مسابقات کشوری قرآن کریم راه پیدا کند.

وی موفق شد در آن سال با کنار گذراندن تمام رقبا و با شگفت زده کردن تمام داوران و متسابقین بر فراز سکوی اول آن رقابت ها بایستد و نماینده کشور جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین المللی گردد.

حالا سید محمدجوادِ جوان فرصت این را یافته بود تا در عرصه بین المللی خودی نشان دهد و به رقابت با برترین قاریان سایر کشورها بپردازد.

سالن اجلاس سران در شهر تهران میزبان قاریان برتر جهان بود و استاد حاج سید محمدجواد حسینی توانست با تلاوت های ممتاز خود در مراحل مقدماتی و نیمه نهایی اول شود و به فینال راه پیدا کند. در فینال مسابقات نیز با یک تلاوت استثنایی توانست تمام رقیبان را پشت سر گذاشته و با اقتدار حائز عنوان رتبه اول در مسابقات بین المللی قرآن کریم شد.

حالا دیگر دغدغه مسابقات را نداشت. بنابراین سعی کرد تا سطح فنی تلاوت خویش را ارتقا دهد.

پس از کسب عنوان در مسابقات، از وی در سطح کشور و خارج از کشور دعوت بعمل آمد تا به تلاوت قرآن کریم بپردازد و نیز چندین بار این توفیق نصیب او گردید تا در بیت رهبری و در محضر آیت الله خامنه ای اجرای برنامه داشته باشد.

در آن سال‌ها چندین سفر تبلیغی به کشورهای مختلف من جمله عراق، لبنان، افغانستان، آفریقای جنوبی و … انجام داد. همچنین در ایام حج تمتع، به عربستان سعودی سفر کرد و در جوار خانه کعبه و مزار پیامبر اکرم (ص) این افتخار نصیبش شد تا علاوه بر زیارت، در جمع مسلمانان اقصی نقاط مختلف جهان به تلاوت قرآن کریم بپردازد.

از سال 1392 نام سید محمدجواد حسینی در فضای قرآنی کشور بسیار سر و صدا به پا کرد؛ چرا که وی تبدیل به یکی از بهترین قاریان مجلسی خوان جهان اسلام گردید و البته روز به روز نیز سطح فنی تلاوت وی ارتقاء یافت.

ابتدا چند سال در محافل داخلی به اجرای برنامه پرداخت و تقریبا به تمام استان ها سفر کرد. وی با صوت دلنشین خود توانست دل‌های بسیاری را مجذوب قرآن کریم گرداند و به محبوبیت بسیاری دست یافت.

در آن سال‌ها کم و بیش به اجرای برنامه در خارج از کشور هم می‌پرداخت اما از سال 1396 از نقاط مختلف جهان، دعوتنامه های بسیاری برای وی ارسال گردید.

در زمستان سال 1396 در یک سفر تاریخی عازم کشور بنگلادش شد.

در محافل متعدد و فشرده ای که در آن کشور برگزار شد، استاد سید محمدجواد حسینی فاخرترین اجراهای خود را به نمایش گذاشت و تلاوت هایش مبدل گشت به شاهکار تلاوت قرآن کریم در جهان اسلام.

اگر مقاطع تصویری تلاوت های ایشان در بنگلادش را دیده باشید، شور و هیجان و اشتیاق وصف ناشدنی مردم بنگلادش را خواهید دید که چگونه ایشان را تشویق می‌کنند و با صدای بلند نام وی را فریاد می‌زنند.

در آن محافل که با حضور سرشناس ترین چهره های قرآنی جهان اسلام برگزار شد، حاج سید محمدجواد حسینی به دنیا نشان داد که چگونه یک جوان ایرانی اینچنین قرآن کریم را حتی بهتر از مصری ها تلاوت میکند و خود این امر باعث بهت و حیرت قاریان مصری گردید؛ بنحوی که استاد احمد احمد نعینع قاری سرشناس و برجسته مصری، زبان به تحسین او گشود و اقرار کرد که سید محمدجواد حتی از مصری ها هم قرآن کریم را بهتر تلاوت می‌کند و سطح تلاوتش با همگان، فاصله بسیاری دارد.

تلاوت های استاد در کشور بنگلادش به سرعت در فضای مجازی گسترش پیدا کرد و بازتاب رسانه ای بسیاری داشت. در ایران کمتر کسی هست که چنانچه اندکی با قرآن مانوس باشد و شاهکارهای ایشان بخصوص تلاوت سوره مبارکه الرحمن را نشنیده باشد.

پس از بازگشت از آن سفر تاریخی، عازم سفرهای تبلیغی دیگری به کشورهای پاکستان، کویت، کردستان عراق، عراق، افغانستان و … شد و نیز در سال های 1398 و 1399 از وی دعوت بعمل آمد تا در کشورهای هلند، آلمان، فنلاند و سوییس در قاره اروپا و نیز کشورهای استرالیا و اندونزی در قاره آسیا جهت اجرای برنامه عازم گردد اما با شیوع ویروس کرونا در جهان، این محافل لغو گردید و برنامه های ایشان در این کشورها بصورت مجازی اجرا شد.

در طی این سال‌ها چندین بار در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی به تلاوت پرداخته و نیز بارها و بارها از سوی معظم له مورد تفقد قرار گرفته اند. در یکی از این دیدارها حضرت آیت الله خامنه ای پس از تلاوت حاج سید محمدجواد حسینی به ایشان گفت: شما قرآن را به بهترین شکل ممکن می‌خوانید و سطح تلاوتتان روز به روز پیشرفت کرده و حتی بهتر از این هم می‌توانید بخوانید.

این قاری ممتاز کشورمان در سال 1399 موفق به اخذ اجازه تلاوت قرآن کریم از استاد برجسته مصری شیخ محمد فهمی عصفور گردید.

استاد حاج سید محمدجواد حسینی هم اکنون در شهر مشهد مقدس ساکن هستند. ایشان یک کارگاه تولیدی در زمینه مواد صنعتی داشته و از آن طریق کسب درآمد می‌کنند اما تمرکز ایشان بر تلاوت قرآن کریم است و بدین جهت روزانه چندین ساعت را به حفظ آیات الهی و تمرین تلاوت اختصاص می‌دهند.

به راستی که ایران اسلامی بجهت داشتن چنین جوان افتخار آفرینی باید بر خود ببالد و باید دعا کنیم تا روز به روز بر جمعیت انسان های اینچنینی افزوده گردند تا ما بتوانیم کلام دلنشین وحی را با صدای زیبای این عزیزان استماع کنیم.

+ادامه زندگی نامه- بستن

عناوین و افتخارات

  • رتبه اول مسابقات بین المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران  1388
  • قاری و موذن بارگاه ملکوتی حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام
  • رتبه اول مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در سطح کشور 1388
  • دریافت اجازه تلاوت قرآن کریم از استاد برجسته مصری شیخ محمد فهمی عصفور  1399
  • رتبه اول قرائت قرآن کریم در مسابقات دانش آموزان سراسر کشور  1383
  • رتبه اول مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در شهر مشهد مقدس  1387
  • رتبه اول مسابقات قرآن کریم سازمان اوقاف و امور خیریه در استان خراسان رضوی  1387
  • اجرای برنامه در بیش از 300 شهرستان در سراسر کشور
  • اجرای برنامه در کشورهای آفریقای جنوبی، افغانستان، اقلیم کردستان عراق، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، سوریه، عربستان سعودی، عراق، لبنان، کویت

رزرو محافل استاد

  • مشخصات درخواست دهنده

ثبت نام در دوره آموزشی ویژه

دانلود

لطفا برای دریافت لینک دانلود اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید