دلیل یکتایی خداوند

قرآن و عترت: دلیل یکتایی خداوند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin

فهرست مطالب

قرآن و عترت : دلیل یکتایی خداوند

 

آیه قرآن (سوره انبیاء – 22) :

لَوْ كَانَ فِيهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا فَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا يَصِفُونَ

معنی آیه :

اگر در آسمان و زمين خداياني جز الله بود فاسد مي‏شدند (و نظام جهان برهم مي‏خورد) منزه است خداوند پروردگار عرش از توصيفي كه آنها مي‏كنند.

قرآن و عترت: دلایل وجود خداوند 1

توضیح:

مضمون این آیه و آیه ۹۱ سوره مومنون به برهان تمانع اشاره دارند که از مهم ترین دلایل برای یگانگی خداوند میباشد.  تقریر ساده این برهان بدین شرح است: اگر غیر از خدای یکتا خدا یا  خدایان دیگری نیز وجود داشت، باید هر یک از آنان در اداره امور جهان مستقل بوده و به خدای دیگر نیاز نداشته باشند. از طرفی روشن است که اراده و تدبیر دو شخص هیچگاه در همه امور یکی نخواهد بود. زیرا در این صورت نیازی به اراده دیگری وجود نداشت. بنابراین وجود خدایان متعدد یا مستلزم تنازع و تضاد آنان در تدبیر جهان می گردد و یا به معنای عجز و ناتوانی یکی از خدایان است. این در حالی است که با ملاحظه جهان هستی درمیابیم که همه اجزای هستی از قوانین مشخص و ثابتی پیروی کرده و نظام حاکم بر عالم یکی است.

 

قرآن و عترت: دلایل وجود خداوند 1

حدیث :

امام صادق (ع) می فرماید : دَلَّ صِحَّةُ اَلْأَمْرِ وَ اَلتَّدْبِيرِ وَ اِئْتِلاَفُ اَلْأَمْرِ عَلَى أَنَّ اَلْمُدَبِّرَ وَاحِدٌ

معنی جدیث :

درستى فرمان، و تدبير، و انسجام امور، دليل بر اين است كه مدبّر و پروردگار فقط يكى است

توحيد صدوق، صفحه 250

0

رزرو کارگاه آموزش مهارت‌های روان‌خوانی

علاقه‌مندان محترم می‌توانند به صورت آنلاین در جلسه مشاوره تخصصی دوره آموزش حرفه‌ای حفظ قرآن کریم شرکت نموده و سوالات خود را مستقیما با آقای دکتر علی رجبی مطرح نمایند.

جهت رزرو وقت مشاوره، فرم زیر را تکمیل نمایید.

رزرو کارگاه آموزش مهارت‌های روان‌خوانی

علاقه‌مندان محترم می‌توانند به صورت آنلاین در کارگاه آموزش مهارت‌های روان‌خوانی قرآن کریم شرکت نموده و سوالات خود را مستقیما با آقای دکتر علی رجبی مطرح نمایند.

جهت رزرو کارگاه، فرم زیر را تکمیل نمایید.