آموزش قرآن به کودکان

قرآن کریم کامل‌ترین کتاب آسمانی و راهنمای دقیقی برای زندگی بشریت است. بنابراین آشنایی و مأنوس شدن با آن نه تنها فضیلت بسیاری دارد، بلکه کمک می‌کند افراد در مسیر درست زندگی قرار بگیرند. یکی از مهم‌ترین وظایفی که والدین مسلمان در قبال کودک خود بر عهده دارند، آموزش کلام الله به آن‌هاست.  تا به‌این‌ترتیب آینده آنان در سایه تعالیم قرآنی رقم بخورد.

البته آموزش قرآن به کودکان زمانی موثر واقع می‌شود که به شیوه درست و با هدف ایجاد دلبستگی به کلام الله باشد. تا آیات نه تنها در ذهن، بلکه در قلب کودک نیز ثبت شود. در ادامه ۴ راهکار مناسب برای آموزش راحت‌تر و سریع‌تر قرآن به کودکان معرفی می‌شوند. بنابراین اگر کودک خردسالی دارید و دوست دارید او را با قرآن مأنوس کنید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها با این مطلب همراه باشید.

راهکارهایی برای آموزش قرآن به کودکان

مهم‌ترین میراثی که هر پدر و مادر مسلمانی می‌توانند برای کودک خود بر جای بگذارند، هدایت کودک به راه درست و پیوند دادن او با قرآن کریم است. این پیوند به کودک کمک می‌کند تا در مسیر درست حرکت کرده و زندگی خود را برمبنای رضایت خدا پایه‌ریزی کند. برای شکل دهی پیوندی عمیق میان کودک و کلام الله بهتر است چهار راهکاری که در ادامه معرفی می‌شوند را به‌کار بگیرید.

1. متناسب با توان کودک برنامه ریزی کنید

برای این‌که مسیر یادگیری قرآن برای کودکان جذاب و لذت بخش باشد و همچنین مقابل روح سرکش، جستجوگر و پرانرژی آن‌ها قرار نگیرد، بهتر است متناسب با توان و روحیه کودک خود برنامه آموزشی او را طرح ریزی کنید. مطمئن باشید با داشتن برنامه‌ای مشخص و هدفمند کودک در مسیر یادگیری قرآن ثابت قدم باقی می‌ماند. نکته مهم در این مسیر، صبوری و استقامت شماست. صبر و سعه صدر را اولویت کار خود قرار دهید و قدم به قدم با کودک پیش بروید. فرقی ندارد فرزندتان روزی یک آیه یاد بگیرد یا 10 آیه. تنها چیزی که اهمیت دارد تلاش برای حفظ استمرار و خارج نشدن از مسیر است.

2. با داستان‌های قرآنی شروع کنید

یکی از بهترین راهکارهای آموزش قرآن به کودکان، آشنا کردن آنها با قصه‌های قرآنی است. تا به‌این‌ترتیب به یادگیری کلام الله علاقه‌مند شوند. قرآن کریم مملو از داستان‌های جذاب و شگفت انگیز است. داستان‌هایی که از نظر کودکان هیجان‌انگیز به نظر می‌رسند و به کنجکاوی آن‌ها پاسخ می‌دهند، مانند داستان حضرت یونس در شکم نهنگ یا داستان حضرت موسی.

شما می‌توانید ابتدا معنای سوره‌ها را داستان گونه برای کودک نقل کنید و پس از این‌که فرزندتان مفهوم سوره را درک کرد، آیات را کم­‌کم به او آموزش دهید. همچنین می‌توانید از سوره‌های کوچک شروع کنید. کوتاه‌تر بودن آیات و سوره‌ها باعث می‌شوند که کودک زودتر به نتیجه برسد و از مسیر خسته نشود.

نکاتی برای آموزش قرآن به کودکان3. علاقه به یادگیری قرآن را در کودکان خود افزایش دهید

اکثر کودکان دوست دارند مورد توجه واقع شوند و در چشم دیگران پررنگ‌تر باشند. معمولاً هم برای وقوع این امر به کارهای عجیب و غریبی دست می‌زنند. شما می‌توانید با استفاده از این ویژگی علاقه به یادگیری قرآن را در فرزندتان افزایش دهید.

می‌توانید به جای این‌که همیشه در نقش معلم ظاهر شوید، گاهی نقش شاگرد را به خود بگیرید و از کودک بخواهید مباحثی را که آموخته است، به شما آموزش دهد. توجه داشته باشید که از کودک قدردانی کرده و طوری رفتار کنید که اشتیاق او برای یاد دادن به شما افزایش پیدا کند. به‌این‌ترتیب علاقه و انگیزه کودک برای یادگرفتن بیشتر می‌شود، تا بتوانید مطالب بیشتری را به شما آموزش داده و توجه‌تان را جلب کند.

4. تشویق و پاداش را فراموش نکنید

همه انسان‌ها دوست دارند در قبال کاری که می‌کنند پاداش دریافت کنند. این موضوع در کودکان کمی پررنگ‌تر است. هدیه دادن به کودک این حس را به او منتقل می‌کند که شما قدردان تلاش او هستید. در این شرایط کودک مشتاق می‌شود که برای جلب رضایت شما بیش‌تر تلاش کند. بنابراین می‌توانید دادن پاداش را در برنامه آموزشی خود قرار دهید. اما فراموش نکنید که در این‌جا باید بسیار سنجیده رفتار کنید تا کودک شرطی نشود. به عنوان مثال می‌توانید پس از این‌که کودک یک سوره نسبتا طولانی را آموخت به او هدیه کوچکی بدهید و تا رسیدن به دستاورد مهم دیگری صبر کنید.

مطمئن باشید زمانی‌که فرزندتان بزرگ شد و با برکات و فضایل قرائت و حفظ قرآن آشنایی پیدا کرد و بازتاب انس با قرآن را در زندگی خود حس کرد، از شما قدردان خواهد بود.

در این مقاله چهار روش موثر برای تسریع در روند آموزش قرآن به کودکان بررسی شد. کودکی که با تربیت قرآنی رشد می‌کند و با این کتاب مقدس مأنوس می‌شود می‌تواند در زندگی فردی و اجتماعی خود از قرآن به عنوان منبع راهنمایی، صلح و آرامش استفاده کند و در دنیای پر هرج و مرج امروز کم‌تر دچار گمراهی شود.

والدین باید با هدف ایجاد دلبستگی به قرآن و با استفاده از روش‌های ماندگار و موثر، و متناسب با روحیه و توان کودک، قرآن را به او آموزش دهند تا کودکان از مسیر یادگیری کتاب آسمانی منحرف نشوند و در این مسیر ثابت قدم بمانند. برای حصول نتایج بهتر می‌توانید از آموزش‌های آنلاین قرآن، در موسسه علیین استفاده کنید. در این موسسه اساتید مجرب و کاربلدی حضور دارند که با استفاده از بهترین و ماندگارترین روش‌ها قرآن را به کودکان و بزرگسالان آموزش می‌دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *