سلام بر حافظان قرآن کریم و دوستانی که در مسیر حفظ قرآن قرار دارند.انشالله که موید باشید.
توجه به اشتهای حافظه در انجام تمرینات و دریافت حفظ روزانه، از نکات مهم محسوب می شود. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان در حالت نامناسب یعنی زمان و مکان نامناسب اقدام به حفظ آیات نکنید. یعنی زمانی که ذهن شما خسته بوده و آمادگی دریافت آیات جدید را نداشته باشد اصرار بر حفظ می تواند برای شما مشکلاتی ایجاد کند.
در طرف مقابل توصیه ما این است که حفظ آیات جدید چنانچه در زمانی مناسب و حالت سرحالی انجام پذیرد، یعنی حالتی در شبانه روز که به عنوان گل حافظه عنوان می ‌شود، یعنی زمانی که ذهن شما گیرایی بالایی دارد. توجه داشته باشید که این حالت نمی تواند دستوری باشد و زمان آن برای هر کدام از افراد متفاوت است. این زمان بستگی به مشغولیت های روزانه داشته و بسته به فصل، سن و همچنین مزاج افراد و زمان خواب افراد تفاوت خواهد داشت. در هر حال توصیه ما این است و تاکید می‌ کنیم که در ساعتی مناسب و آرام در زمانی که ذهن به صورت کامل در آمادگی قرار داشته و شما را همراهی می کند ارسال آیات جدید به ذهن اتفاق بیفتد.
تاکید ما به این علت است که ارسال آیات جدید در زمان مناسب موجب می ‌شود که در ناخودآگاه ذهن شما اشتهایی جهت دریافت آیات جدید ایجاد شود. شرایطی که موجب می شود برای ناخودآگاه ذهن شما جذابیت و گیرایی ایجاد شده و از حالت دستوری و تکلیفی جدا خواهید شد.
با تمام این تفاسیر انتخاب زمان حفظ از مهمترین موضوعات محسوب می شود. توجه داشته باشید که سعی کنید این زمان را تغییر ندهید. به عنوان مثال سعی نکنید که یک روز ساعت هشت صبح روز بعد ۵ عصر و یا ساعتی دیگر اقدام به ارسال آیات جدید نمایید. این امر به عنوان آسیب و آفت به حافظه شما ضرر زده و ایراداتی برای شما خواهد داشت. علاوه بر این تغییر مداوم ساعت می تواند تنظیمات تمرکزی ذهن شما را برهم زند. انتخاب ساعت تمرین و ارسال آیات بر اساس سلیقه شما و در زمانی که احساس آرامش و راحتی می کنید تعیین می شود. زمانی که شما در شرایط جسمی ایده ‌آل قرار داشته و یا گرسنه نیستید را می توانید جهت ارسال آیات جدید به ذهن انتخاب کنید. سعی کنید به این زمان دقت کرده و در ارسال آیات جدید در این تایم اصرار نمایید.
انجام مستمر و مداوم این عمل به شما کمک می‌کند که پس از مدتی احساس کنید اشتهای حافظه شما چند برابر شده و توانایی بهتری داشته باشید. در حالت کلی یکی از بزرگترین اشتباهاتی که همواره حافظان مرتکب آن می ‌شود انتخاب ساعات نامناسب برای ارسال آیات جدید خواهد بود. توجه داشته باشید که یک حافظه همواره تمرینات مختلفی خواهد داشت. با این حال مبحث ارسال آیات با توجه به اهمیتی که دارد باید در ساعت ایده ‌آل همواره انجام پذیرد.
در نظر داشته باشید که هنگام حفظ قرآن شما باید ایستایی و آرامش بخصوصی در ذهن خود داشته باشید. این آرامش با شرایط مکانی و زمانی شما ارتباط مستقیم دارد. چنانچه هنگام ارسال آیات و زمان حفظ قرآن احساس کردید که ذهن شما همراهی مناسبی با شما ندارد، شک کنید که زمان مناسبی برای انجام این عمل انتخاب نکرده اید. برای یافتن تایم مناسب بهتر است دو یا سه و حتی چهار زمان مختلف را آزمایش کرده و هر کدام را به مدت ۵ تا ۶ روز امتحان کنید. پس از انجام این عمل به ساعات مورد نظر امتیاز دهید و ایده آل ترین آن ها را برای انتخاب زمان ارسال آیات انتخاب نمایید.
دقت داشته باشید که اصرار ما برای انتخاب ساعت و زمانی ثابت هم باعث تقویت اراده شده و هم در ذات خود موجب تقویت تمرکز در میان مدت خواهد شد. علاوه بر این با جلوگیری از سستی و شلختگی به شما کمک می کند که از بی نظمی فاصله گرفته و در عمل نیز توفیقات و برکات بیشتری برای شما خواهد داشت. پس در نتیجه از انتخاب ساعات نامناسب همواره دوری کنید.
موفق باشید

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *