سلام بر علاقه مندان به حفظ قرآن و دوستانی که مشغول به فعالیت در این زمینه هستند.
حضور مبارکتان عرض کنیم که یکی از برنامه های مهم برای یک حافظ قرآن انجام سوال و جواب روزانه خواهد بود. یعنی اینکه تکرار کردن محفوظات به صورت روزانه کفایت نخواهد کرد و موجب تکمیل نقشه یابی ذهن شما نخواهد شد. برای اینکه بتوانید ذهن چابک و آماده ای در پاسخگویی داشته باشید غیر از انواع و اقسام تمریناتی که از مربیان دریافت می کنید باید حتماً در منزل خود به صورت روزانه آزمون ‌هایی داشته باشید. مقصود ما این است که از کل محفوظات خود به صورت روزانه سوال و جواب داشته باشید. به عنوان مثال چنانچه ۷ جز حفظ هستید باید از تمام هفت جز سوال و جواب داشته باشید. یا اینکه ۱۲ جز باشد باید از کل جزهای حفظ شده به سوال و جواب بپردازید.
تمرین نرمال و ایده ‌آل ما بین ۵ تا 10 سوال و هر سوال نصف صفحه تا یک صفحه خواهد بود. این عمل موجب می شود که ذهن شما در نقشه یابی پویاتر و فعال تر عمل کند. چنانچه شما تنها به تکرار کردن بپردازید و یا به صورت ناچیز به سوال و جواب در تمرینات هفتگی خود بپردازید ممکن است علیرغم تسلط و اشرافی که بر محفوظات خود دارید (مثلاً در خواندن ترتیبی چند جز پیاپی نمره ۸۰ از ۱۰۰ به خود می دهید) ولی چون سوال و جواب نداشته یا به صورت ناچیز داشته ‌اید چنانچه از وسط همان جز یک آیه از شما بپرسند ممکن است قادر به پیدا کردن آن نباشید و با مشکل در نقشه یابی ذهن مواجه شده و اذیت شوید.
سوال و جواب نیز خود انواع و اقسامی خواهد داشت. نوع سوال و جواب بستگی به آمادگی ذهن و میزان محفوظات فرد، هدفی که حافظ دارد و اینکه آیا قصد شرکت در مسابقات را داشته یا خیر می تواند متفاوت باشد. در هر صورت به طور قطع انجام سوال و جواب روزانه مکمل تمرینات ارائه شده به شما خواهد بود.
نکته بعدی که باید عرض بکنیم این است که هنگام خستگی و ناآمادگی به هیچ عنوان به سوال و جواب نپردازید. برای اینکه سوال و جواب به شما سرحالی ببخشد بهتر است در یک حالت آمادگی این عمل را انجام دهید. البته باید بدانید که چنانچه قصد حضور در مسابقات و یا حفظ به‌ صورت حرفه ‌ای را دارید باید کاملاً برعکس این موضوع عمل کنید. یعنی شما باید در تمام احوالات خود یعنی در تمام شبانه روز حتی زمانی که به صورت خواب آلود هستید باید به سوال و جواب بپردازید. این عمل موجب می شود که شما به صورت چالشی به نقشه یابی ذهن کمک کنید و ذهن شما به طور کامل و کافی در این زمینه رشد کند.
برای بدست آوردن یک نقشه یابی بهتر و همچنین برای این که در خانه یک سوال و جواب مناسب تر داشته باشید چند نکته به افرادی که به این موضوع اهتمام دارند بیان می‌ کنیم. برای اینکه بهتر بتوانیم نقشه یابی در ذهن خود داشته باشید و سرعت خود را در پیدا کردن سوالات بالاتر ببرید باید به ظرافت هایی که برای شما بیان می کنیم دقت کنید.
ابتدا باید بدانید که جهنده به فکر پاسخگویی نباشید. یعنی این که دوستی که در خانه مشغول به سوال و جواب از شما است را سعی نکنید در وسط کلام نگه داشته و اقدام به پاسخگویی سریع داشته باشید. بسیار با آرامش شروع به پاسخ گویی کرده و اصرار به پاسخگویی سریع نداشته باشید. هنگامی که از شما یک سوال پرسیده می شود محرک های مغزی و ذهنی شروع به تکان خوردن خواهند نمود. ابتدا اصوات ذهنی که در ذهن خود دارید شروع به سرچ کرده و ناخودآگاه به سراغ کلمات ابتدایی خواهند رفت.
پس از این مرحله تصاویر ذهن شما پردازش شده و چنانچه به طور کامل تسلط ترجمه ای داشته باشید چنانچه نیم خطی از شما پرسیده شود موضوع در ذهن کاملاً پردازش شده و به ذهن خواهد رسید. به هر حال نکته مهم این است که شما به خوبی سوال را گوش داده و عجله ‌ای اقدام به پاسخ دادن نکنید. مطالب این زمینه بسیار گسترده هستند. نکته ای که ما مد نظر گرفته این است که اگر اقدام به سوال و جواب نمایید، حتماً سوال را خوب گوش دهید و حتی اگر کاملاً به پاسخ مسلط هستید نیز نیاز نیست که خود را جهنده نشان داده و عجله ای در پاسخگویی داشته باشید. این عمل می ‌تواند موجب کاهش تمرکز شما در اجرای صفحه مورد نظر شده و ممکن است به اصطلاح از هول حلیم در دیگ بیفتید. نکات بسیار گسترده تری وجود دارد که در عرصه سوال و جواب می‌ توانند موجب ارتقاء اجرای شما شود. ما در اینجا سعی می کنیم تجربیات خود از تدریس را برای شما بیان کنیم.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *