سلام بر حافظان محترم
حجم حفظ روزانه و انتخاب حجم حفظ روزانه از نکات بسیار مهم محسوب می شود. اولاً باید بدانید که هرگز نباید این روند قطع شده و تمام تلاش خود را انجام دهید که هر روز ارسال آیات جدید به ذهن را داشته باشید. این کار موجب می شود که ذهن سرد نشده و در حالت توالی و پشتکار قرار بگیرد. حتی شده برای 5 خط، یا 10 خط یا اگر توانمندی بهتری دارید برای یک صفحه این عمل را انجام دهید.
در انتخاب حجم و میزان صفحاتی که قصد حفظ کردن آن ها را دارید همواره سعی کنید تمام توان خود را به خرج ندهید. انتخاب حجم بیش از میزان توان می تواند برای شما مشکل ساز شود. به همین علت همواره سعی کنید ۲۰ درصد از توان خود را به عنوان به اصطلاح بادخور باقی گذاشته تا حداکثر توان روزانه خود را مورد استفاده قرار ندهید. این عمل موجب می شود که علاوه بر این که از حفظ قرآن لذت بیشتری می ‌برید، ذهن شما در میان مدت همراهی و همکاری بهتری با شما خواهد داشت.
این نکته را فراموش نکنید که ظرفیت ذهنی افراد با هم تفاوت دارد. ممکن است برخی افراد روزانه قادر به حفظ کردن دو یا سه صفحه باشند. حجم پیشنهادی ما برای آن ها روزانه مثلا دو صفحه خواهد بود. مراد ما این است که به هیچ عنوان خود را برای حفظ کردن به سختی نینداخته و به گونه ای نشود که در طرف مقابل و در ضمیر ناخودآگاه ذهن خود مجبور به توقف روند حفظ کردن آیات شوید. با این حال توصیه ما به شما این است که برای انتخاب حجم روزانه برای خود یک حداقل در نظر بگیرید و این حداقل را در ساعتی ثابت به ذهن خود ارسال نمایید. این عمل موجب می ‌شود که اشتهای ذهنی شما به خوبی تغذیه شود ( در جلسات دیگر به طور مفصل به این بحث خواهیم پرداخت).
در طرف مقابل تنبلی و سستی را به خود راه نداده و سعی کنید از روند حفظ کردن دور نشوید. دوری شما به مدت چند روز یا یک هفته می تواند موجب سرد شدن ذهن شده که این عمل می تواند انگیزه یا اعتماد به نفس شما را کاهش دهد.
با تمام این تفاسیر باید بدانید که یک حافظ قرآن باید با برنامه ریزی منظم حفظ روزانه قرآن را جدی بگیرد. شرایطی که موجب می شود که شما به اصطلاح قطره قطره جمع کرده و حافظ کل قرآن شوید.
یکی از مهمترین مشکلاتی که در فرآیند حفظ قرآن مشاهده می ‌شود منقطع شدن حفظ توسط حافظ است. جمله این مشکلات به هم ریختن ساعات ارسال آیات جدید به ذهن است. این مشکل می ‌تواند بسیار اثرگذار بوده و موجب ایجاد اتفاقاتی بد در حافظه باشد. از دیگر مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد انتخاب حجم نامناسب و روزانه بیش از توان و یا کمتر از توان خواهد بود. همانگونه که بیان کردیم سعی کنید ۸۰ درصد از توان خود را جهت حفظ روزانه به کار ببرید. این عمل را به صورت مستمر و روزانه انجام دهید.
یکی دیگر از ایرادات و آسیب هایی که به طور فراوان در ارسال حجم روزانه دیده می شود این است که کندترین حالت انجام حفظ روزانه با سریع ‌ترین حالت، در حجم ثابت بیش از ۲۰ درصد اختلاف داشته باشد. مثلاً با خود بیندیشید که یک صفحه را در حالت سرحالی در چند دقیقه می ‌توانید حفظ کنید. این زمان را مبنا قرار داده و در زمانی که به صفحه ای سخت برخورد کردید یا شما حالت ناخوشی داشتید اختلاف این دو را بررسی کنید. توجه داشته باشید که این اختلاف زمانی نباید بیش از ۲۰ درصد به طول بیانجامد. به عنوان مثال فرض کنید شما یک روز برای حفظ صفحه ۲۰ دقیقه زمان نیاز داشته و روز بعد نیاز به ۴۵ دقیقه زمان خواهید داشت. این اختلاف زمان که بیش از ۲۰ درصد است یعنی شما دچار مشکل در تمرکز هستید. مشکلاتی که می تواند ناشی از ضعف در پیش مطالعه و یا انتخاب روش نامناسب باشد. بنابراین روش حفظ باید یک روش ایده آل بوده و تلورانس زمانی مناسبی نیز داشته باشید.
ان شاء الله موفق و پیروز باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *