سلام عرض می کنم به حافظان محترم قرآن کریم و علاقمندانی که در عرصه حفظ قرار دارند.
برای اینکه افزایش تمرکز و بهینه شدن ترکیز خودآگاه و ناخودآگاه ذهن را در هنگام تلاوت آیات، تکرار و ارسال آیات جدید به ذهن داشته باشید لازم است که محفوظات را تحویل دهید.
البته دقت داشته باشید که شاید همیشه فرصت و امکان این کار برای ما وجود نداشته باشد. بحث ما این است عزیزانی که فقط تمرین می کنند کار اشتباهی انجام می دهند. حفظ روزانه را علاوه بر تمرین باید تحویل داد. جدیدترین محفوظات را حتماً باید برای یکی از اهل منزل، یکی از دوستان قرآنی و امروزه با ارتباط های آنلاین تصویری برای یکی از دوستان اینترنتی ارسال داده و آن ها تحویل نمایید. در گذشته حافظان، به صورت تلفنی گاهی اوقات قرار تمرین گذاشته یا به منزل هم می رفتند. مقصود ما این است که امروزه می توانید از شرایط و موقعیت های به وجود آمده بهترین استفاده را ببرید. شما می توانید به صورت تصویری اقدام به انجام تمرین با دوستان قرآنی نمایید. علاوه بر این با اهالی منزل نیز می توانید تمرینات بهتر و پرسشگری داشته باشید.
تا زمانی که حافظ آوردگاه ندیده و آیات را تحویل کسی نداده و چک نشوند نمی ‌تواند امتیاز خوبی را کسب کند. علاوه بر این اگر این عمل را انجام ندهد به هیچ عنوان متوجه خطاهای خود نخواهد شد. از همه این عوامل گذشته هنگامی که شما برای یک نفر دیگر حفظیات خود را اجرا می ‌کنید قطعاً به چیزهای بی ربط نمی‌ توانید فکر کنید. این عمل موجب می ‌شود که خود به خود در این موقع تمرکز بهتری بر تمرین خود داشته باشید. هنگامی که شما مشغول به انجام تمرینات به تنهایی هستید ممکن است با حواس پرتی یا به اصطلاح شیطونی، سکوت می کنی و گاهی اوقات نیز چند لحظه ‌ای به چیزهای بی ربط فکر خواهید کرد. ولی اگر تحویل گیرنده رو به روی شما نشسته باشد به خوبی می تواند به شما تذکر داده که کجا رفته، کجایی الان و می تواند حواس شما را به خوبی جمع کند. علاوه بر این شما با این عمل می توانید انگیزه خود را برای نشان دادن محفوظات خود و بالا نشان دادن کیفیت حفظ آیات چند برابر کنید. این عمل می تواند خود به خود یک حس رقابت در شما ایجاد کرده و آثاری بسیار مثبت در تحویل دادن حفوظات به اهل منزل یا دوستان خود مشاهده کنید.
بسیاری اوقات مشاهده شده که دوستانی که تکرار خود را تحویل به فرد دیگری می دهند و توسط وی مورد بررسی قرار می گیرند اثرگذاری چند برابری در مانایی حفظ خود خواهند داشت. دقت داشته باشید که تحویل گیرنده آیات نیاز نیست که لازم است حافظ قرآن باشد. همین که روانخوانی مناسبی داشته و موقع چک کردن آیات ارسال شده توسط شما حواس جمع باشد، می ‌تواند کفایت کند. روی صحبت ما این است که در تکرار های محفوظات خود دقیق تر شده و با این عمل می توانید منازل خود را به تلاوت قرآن نورانی نمایید.
به هر حال چنانچه شخصی در منزلی نشسته و شما مشغول به حفظ قرآن هستید و شخص مورد نظر به شما کمک می کند تا محفوظات تان را تحویل بگیرد هم برای شما ثواب است هم برای اهل منزل که می تواند به آن ها کمک کند با حفظ قرآن و تلاوت قرآن مانوس شوند.
نکته مهمی که هنگام تحویل آیات باید مد نظر قرار دهید زاویه نشستن فرد رو به روی شما خواهد بود. سعی کنید به حالت ال نشسته و به این عمل اهتمام ورزید. یعنی هنگامی که شما قصد تحویل محفوظات خود را دارید فرد تحویل گیرنده کنار دست تان نشسته باشد. فرد باید در سمت چپ یا راست شما حضور داشته و به شما حس خطابه و سخنرانی در یک سالن انجام مسابقات را بدهد. یا اینکه فرض کنید در محفلی قرار دارید که شما باید حفظیات خود را برای مخاطبین فرضی خود خطابه کرده و آن ها را به مخاطبین تحویل دهید. اگر فرد تحویل گیرنده در زاویه دید مناسبی قرار نداشته باشد ممکن است برای شما مشکلاتی ایجاد کند. برای اینکه تمرکز بیشتری در شما ایجاد کند به همین حالت بیان شده (ال مانند) سعی کنید قرار بگیرید. چنانچه فرد مورد نظر رو به روی شما نشسته و به طور مداوم صفحات قرآن را ورق بزند ممکن است به دلایلی حواس شما را پرت نماید.
تحویل گیرنده باید به خوبی حواس خود را جمع نماید و به هیچ عنوان به شما رشوه ندهد. یعنی اینگونه نباشد که مثلاً هنگامی که خطای کوچکی مرتکب شدید در هنگام خواندن بخواهد آن را به شکل صحیحی به شما برساند. این عمل همان رشوه دادن به حافظه خواهد بود. فرد تحویل گیرنده باید به شما فرصت استپ داده و به شما اعلام کند که از چند خط یا کلمه عقب در شروع به خواندن نمایید. خلاصه اینگونه نباشد که تحویل گیرنده به شکل سریع بخواهد مطالب درست را برای شما بیان نماید. این عمل موجب می ‌شود که حافظه شما تنبل شده و خود نیز موجب ایجاد مشکل خواهد شد. مثلاً بارها مشاهده شده در کلاس ها اعلام می ‌کنند که برگرد.
انشالله که زیر سایه قرآن محفوظ باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *