سلام بر علاقه‌مندان به قرآن و حافظان گرامی
تولد ‏حفظ در ذهن ابتدا و در پایه باید به شکل اصولی انجام پذیرد. لحظاتی که فرد آیات را اخذ کرده و به حافظه خود ارسال می کند (ابتدا در حافظه کوتاه مدت وسپس در حافظه بلند مدت) این دقایق را می ‌توان دقایق طلایی محسوب کرد. هر گونه ای که فرد در دقایق مد نظر تعامل داشته باشد می تواند اثرگذاری فراوانی در ادامه روند حفظ داشته باشد. به عنوان مثال تصور کنید که در گوشه انباری خانه خود یک آینه دارید که حسابی خاک آن را گرفته است. آینه را می ‌توان همان تولد حفظ در ذهن نظر گرفت. حال پس از مدتی شما نیاز به گردگیری آینه خواهید داشت. تکرار این گردگیری را همان تکرار محفوظات می توان در نظر گرفت. این عمل را شما صد بار که نیز انجام دهید نمی توانید ذات آینه را تغییر دهید. یعنی شما به بهترین شکل هم که آینه را تمیز کنید نیز تازه به شکل اولیه آینه خواهید رسید. اگر آینه شفاف باشد شفافیت خود را نشان داده و چنانچه دارای موج باشد نیز می توان موج ها را بر روی آن مشاهده نمود. اگر ترک یا مشکل دیگری نیز داشته باشد به راحتی قابل نمایش خواهد بود. پس با این نتیجه بسیار مراقب باشید که در اولین ملاقات با صفحه قرآن برای حفظ که دقایق طلایی نامیده می شوند بهترین تمرکز و بالاترین سطح چابکی ذهن را به کار برید.
به هیچ عنوان با حواس‌ پرتی اقدام به حفظ آیات ننمایید. یا اینکه به خود وعده حفظ بهتر در آینده راه ندهید. هر گونه که شما آیه را به ذهن ارسال کنید می توان آن را به عنوان پایه اصلی در نظر گرفت. البته نمی توان بیان کرد که تکرار ها بی ‌تأثیر هستند. با این حال چنانچه به صورت اصولی و در پایه اقدام به حفظ نمایید می‌ توان گفت که تفاوت ‌های محسوسی احساس خواهید کرد.
در نظر بگیرید که شما برای حفظ یک صفحه کاملا آماده و شارپ و خوش انرژی بوده و اقدام به حفظ صفحه نمایید. در طرف مقابل چنانچه صفحه را کاملاً با بی میلی و خواب ‌آلود حفظ نمایید تا ۴۰ درصد می توان نسبت به شیوه قبل افت کیفیت را مشاهده نمود. حتی چنانچه در این صفحه نیز بتوانید کاملا آیات را حفظ کنید نیز در آینده مشکلات خود را نشان خواهد داد. مثلاً چنانچه پس از مدتی قصد خواندن صفحات مد نظر را داشته باشید صفحه ای که در انرژی کامل حفظ کرده اید بسیار پویاتر در ذهن شما وجود خواهند داشت. این تجربه برای تمام صفحات قرآن همواره وجود خواهد داشت. یعنی شما صفحاتی که چابک تر، دقیق تر و با انرژی بیشتر حفظ کرده اید مانایی بیشتری در مقایسه با صفحاتی که با بی میلی حفظ کرده اید خواهند داشت.
پس در نتیجه لحظات ابتدایی که به عنوان دقایق طلایی محسوب می شوند و از آن ها برای حفظ قرآن استفاده می کنید (مقصود فقط حفظ قرآن است نه تلاوت آیات) و لحظه ای که به نیت لحظات حفظ اقدامی کنید را کاملاً باید با دقت و ظرافت تحت نظر داشته باشید. این عمل به عنوان سنگ بنایی برای ادامه کار محسوب می شود. اهتمام ورزیدن به این کار بسیار حائز اهمیت خواهد بود. هیچگاه به امید تکرار در روزهای آینده لحظات طلایی را از دست ندهید. تکرار آیات در روزهای آینده برای ارسال آیات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت اهمیت دارد. اعتقاد من بر این است که یک حفظ ایده ‌آل حفظی است که در تولد آن نقصی وجود نداشته باشد. به عنوان مثال تصور کنید شخصی که به عنوان عام الخلقه به دنیا آمده در مقایسه با شخصی که دچار نقص عضو است می تواند شخصی کامل تر باشد. شما با هزار جور عمل نمی توانید پایه اولیه شخص نقص عضو را به مانند شخص سالم برگردانید. این مثال را عنوان کردیم تا تولد حفظ در ذهن را با اهمیت بیشتری همواره مد نظر قرار دهید.
در زیر سایه قرآن همواره موید باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *