سلام بر حافظان محترم و عزیزانی که در مسیر حفظ قرآن قدم بر می ‌دارند. انشاالله که همواره محفوظ باشید.
چنانچه یک حافظ در اثنای حفظ خود با بی دقتی اقدام به ارسال اعراب یا اعراب هایی به شکل اشتباه به ذهن کند یعنی عملیات حفظ کردن را به شکل نادرست انجام دهد، نمی تواند به حافظه خود ایراد بگیرد. حافظه شما همان چیزی که برای آن ارسال کرده اید را پس خواهد داد. به عبارتی می‌ توان بیان کرد از کوزه همان برون تراود که در اوست. یعنی شما چنان چه در کوزه آب ریخته باشید باید انتظار تراوش آب از آن داشته باشید. یا اینکه در این کوزه آب پرتقال ریخته شود از آن نیز آب پرتقال تراوش خواهد کرد. خلاصه مطلب اینکه هرچه به ذهن خود ارسال نمایید همان را برای شما بر می گرداند. پس باید دقت فراوان نمایید که از اشتباه کردن دوری کنید.
شاید در نگاه اول این نکته به عنوان نکته ساده به چشم بیاید. با این حال متاسفانه بسیاری از حافظان درگیر این امر هستند. علاوه بر این افرادی که مشغول حفظ قرآن هستند درصد بسیار کمی از آن ها به خاطر روخوانی ضعیف اقدام به ارسال آیات به زن به شکل اشتباه می کنند. این افراد با توجه به اینکه پیش مطالعه مناسبی ندارند یا در هنگام حفظ قرآن به اعراب دقت نمی کنند و همینطور حفظی را که تمام می‌ کنند را به ذهن تحویل نمی دهند. این افراد عملکرد مناسبی نخواهند داشت معمولاً این افراد به خود نیز نمره کامل می دهند.
ارسال اشتباه آیات و اعراب به گونه ‌ای است که ممکن است این افراد در یک صفحه، دو یا سه اشتباه نیز داشته و آن ها را به ذهن خود ارسال کنند. ما در این زمینه مواردی مشاهده کرده ایم که افراد با وجود حافظه بسیار مناسب و اجرای حفظ کم خطا و ایده آل، غلط های اعرابی فراوانی دارند. این شرایط به گونه ای است که فرد مورد نظر با وجود این که حافظ کل قران شده است به طور متوسط در هر صفحه یک یا چند اشتباه یا خطای جزئی خواهد داشت. این عمل موجب می شود که این فرد به سختی بتواند خطاهای خود را برطرف کند. دقیقاً مانند یک استخوانی که گمان می کنید به شکل بد جوش خورده باشد. شما این استخوان را برای گرفتن مجدد عکس آماده خواهید کرد. پس از این کار مشاهده می ‌شود که جواب مناسبی برای رفع این مشکل به دست نیامده و فرد بین شکستن استخوان و یا قرار دادن پلاتین در آن مردد شود. این امر مکافات بسیاری خواهد داشت.
ارسال اشتباه آیات و اعراب ذهنی چنین شرایطی خواهد داشت. فرد با ارائه هایی که به شکل اشتباه به ذهن خود ارسال کرده مواجه خواهد بود. حال باید این اشتباه و خطاها را برطرف کنید. ایده آل ذهن ما این است که قبل از اینکه موارد حافظه‌ ای و حفظ قرآن را انجام دهید بهترین کار پیشگیری قبل از درمان خواهد بود. یعنی شما باید به ذهن خود اعراب را به شکل صحیح ارسال کنید. سعی کنید نهایت دقت را جهت ارسال پیام ها و کلمات به ذهن داشته باشید. این عمل به گونه ای حساسیت دارد که چنانچه حتی درصد کمی به صحیح خوانی خود شک دارید توصیه ما به شما این است که یک یا چند مرتبه ترتیل صفحه مورد نظر را گوش دهید. البته این نکته نیز باید با دقت بالا مد نظر شما قرار گیرد. سعی کنید چند بار ترتیل آیه را گوش داده و قشنگ خط به خط مطمئن شوید که اعراب را درست دیده و به شکل صحیح به ذهن ارسال می کنید.
سعی کنید در این مرحله برای فرد مسلط به قرآن و همچنین استاد خود آیه های مورد نظر را قرائت کنید و مطمئن شوید که در تشخیص اعراب ها، خطای راهبردی اتفاق نیفتاده است.
چنانچه آیات و اعراب به شکل اشتباه به ذهن ارسال شوند در آینده می ‌توانند برای شما بسیار اذیت کننده باشند. توجه داشته باشید این نکته ربطی به روانخوانی ضعیف شما نخواهد داشت. بارها مشاهده شده که فردی که روان خوانی خوب و مناسبی دارد نیز هنگام حفظ اعراب ها با بی‌ دقتی یا کم دقتی آن ها را به ذهن خواهد سپرد.
یک نکته جالب که می ‌شود برای شما بیان کرد این که مشاهده می ‌شود شخص گاهی اوقات با ارسال درست آیات به ذهن در آینده با خطاهایی در ذهن مواجه می شود. این افراد با اطمینان کامل از روند حفظ کردن خود و ارسال صحیح اعراب و آیات سخن خواهند گفت. آن ها حتی حاضرند شهادت دوستان خود را مبنی بر حفظ صحیح و قرائت درست آیات نیز برای صحت کار خود در نظر بگیرند.
این اتفاق به هیچ عنوان مناسب نخواهد بود. یعنی واقعاً فرد با بحث مشاب هات مواجه خواهد شد. اصواتی که در ذهن از آیات قبلی و حفظیات قبلی وجود دارند ممکن است انسان را به اشتباه بیندازد. با توجه به جایز الخطا بودن انسان ممکن است که فرد پس از صحیح حفظ کردن آیات نیز در آینده با خطاها و مشکلاتی در این زمینه مواجه شوند. بارها مشاهده شده که چنین اتفاقی برای حافظان عزیز رخ دهد. سعی کنید که بعد از حفظ اشکالات اعرابی، آن ها را در ذهن خود مرور کرده و از صحت اعراب در ذهن خود اطمینان حاصل نمایید.
در حالت کلی در چنین مواقعی نمی توانید به ذهن خود ایراد بگیرید. چراکه شما هرچه که به ذهن فرستاده اید از آن نیز تحویل خواهید گرفت. خواهش ما از شما این است که در هنگام روخوانی و حفظ قرآن دقت کامل و کافی داشته باشید. یک روش مناسب جهت ارسال صحیح آیات و اعراب این است که فرد بخواهد محفوظات خود را برای احتیاط یک بار بنویسد. این فرد باید نوشته های خود را اعراب گذاری کرده و با آیات قرآن تطبیق دهد. انجام این عمل موجب می شود که علاوه بر تثبیت حفظ در ذهن خود بتوانید چکاب مناسبی از اعراب ها داشته باشید.
در هر حال انشالله که بتوانید آیات قرآن را به شکل درست حفظ نمایید. چرا که انجام خطای اعرابی نه در شان قرآن است و اینکه شما بعد از آن می توانید به راحتی آن را درست کنید.
انشالله که همواره محفوظ و رو به پیشرفت قرار داشته باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *