سلام عرض می کنم برای حافظان محترم و عزیزان گرامی، امیدواریم که همواره در عرصه حفظ قرآن رو به پیشرفت بوده و حافظ کل قرآن شوید.
یک نکته مهم که قصد بیان کردن آن برای شما داریم به تکرار تصویری برمی گردد. در واقع یکی از تکرارهای مهم در عرصه حفظ قرآن که اثر بسیار زیادی برای شما و به جهت پیشرفت کیفی محفوظات شما دارد تکرار تصویری و چشمی خواهد بود. البته برخی از دوستان به عنوان تکرار بصری نیز از این روش نام می برند.
فرایند تکرار تصویری ۳۶ و ۳۷ نکته خواهد داشت. چنانچه بخواهیم به صورت دقیق با کیفیت ترین حالت تکرار تصویری و چشمی را برای شما بیان کنیم، مجال کافی در این جلسه وجود نخواهد داشت. انشاالله در قسمت های مختلف می توانیم با گفتگوی مناسبی که با هم خواهیم داشت این نکات را برای شما بیان کنیم. ما در این جلسه برای شما یک توضیح کلی در مورد نکات تکرار تصویری بیان خواهیم کرد.
ابتدا باید بیان کنیم که تکرار تصویری حالت روزنامه خوانی نخواهد بود. یعنی اینکه شما فکر کنید محفوظات را باز کرده و از روی متن مصحف بتوانید اقدام به قرائت نمایید. این عمل به این عنوان تکرار تصویری نخواهد بود. در واقع نام تکرار تصویری محفوظات بر روی آن بنا شده است. تکرار تصویری یعنی اینکه شما مجفوظات موجود در ذهن خود را تکرار کنید و چشم شما نیز تصاویر را شارژ نماید. این امر کاملاً مخالف این عمل خواهد بود که چشم شما به ذهنتان تقلب رسانده و به چیزی که در ناخودآگاه ذهن تان قرار دارد تقلب ارسال نمایید.
در حالت کلی تر یعنی اینکه شما نباید هنگامی که دچار حواس پرتی باشید چشم شما جلوتر رفته و ذهنتان عقب بماند. در طرف مقابل نباید با بی توجهی به عرصه حافظه وجودی، اقدام به تکرار تصویری نمایید. این عمل به هیچ عنوان تکرار تصویری و چشمی ایده آل مد نظر ما نخواهد بود. در واقع چنانچه با این طرز تفکر قصد تکرار تصویری را داشته باشید می توان گفت که در حال انجام یک مطالعه سهل و گذرا یا روزنامه خوانی خواهید بود. تکرار تصویری یعنی اینکه شما در عرصه حفظ قرآن به خوبی آیات را در ذهن خود تداعی نمایید، و با چشم خود نیز مصحف را مشاهده کنید. بنده خود از تکرار تصویری در عرصه حفظ قرآن کریم بسیار لذت برده و آن را فوق العاده اثرگذار می دانم. به گونه ‌ای که عملکرد تکرار تصویری را بیش از تکرار از حفظ مثبت می بینم. حافظ باید به رتبه ای برسد که بتواند با تکرار تصویری اثرپذیری بیشتری از تکرار حفظ در خود داشته باشد.
همانگونه که عنوان کردیم این روش دارای ۳۶ یا ۳۷ نکته بوده که رعایت تمامی نکات امری ضروری محسوب می شوند. رعایت کردن تمام این نکات می ‌تواند شما را به سمت انجام اتفاق عالی یعنی تکرار تصویری ایده ‌آل سوق دهد. در حالت کلی باید بدانید که محفوظات خود را باید هر چند وقت یک بار بسته به تعداد جزهایی که جهت حفظ مد نظر قرار داده اید انجام دهید. سعی کنید این عمل را در ماهی دو بار یا سه بار انجام بدهید. یا حداقل اقدام به واکاوی مجدد تصاویر نمایید. برای انجام این کار متن مصحف را باز کرده و با حالت مطالعه چند بعدی یعنی به صورت لب بسته، چشم باز و دریچه و دروازه حریفان خود را نیز بگشایید. برای انجام کامل ترین روش، همزمان داشته های ذهنی خود را به کار گرفته و چشمتان نیز با پیگیری خطوط و توجه به معانی آن ها و البته بدون استغراق در تفسیر مشغول به بررسی آیات شود. این روش به عنوان یک مطالعه تکرار گونه و چند منظوره به بهترین شکل می تواند محفوظات شما را شارژ نماید. اعتقاد ما این است که کیفیت و مانایی در ذهن به وسیله تکرار تصویری بسیار بیشتر بوده و ذهن شما کاملا رشد می ‌کنند. بعضی از دوستان گمان می‌ کنند که چنانچه از روی قرآن اقدام به خواندن آیات نمایند می تواند یک جور تقلب محسوب شود. علاوه بر این دوستان ما در این زمینه گمان می کنند که انجام این روش ممکن است موجب تنبل شدن ذهن آن ها شود. در واقع به هیچ عنوان این فرضیه ها نمی توانند صحیح باشند. متن قرآن با توجه به این که در ذهن شما قرار دارد چنانچه با تکرار تصویری شارژ نشود ممکن است به صورت گنگ برای شما وجود داشته باشند. چنانچه این آیات به شکل کاملاً گنگ در ذهن شما تثبیت شوند می ‌تواند اختلالاتی برای شما در آینده به وجود بیاورد.
امکان جابجایی در مشابهات همواره وجود خواهد داشت. بارها مشاهده شده که برخی از دوستان در جاهایی به شکل کاملاً صحیح اقدام به خواندن آیات می‌ کنند ولی پس از خواندن به سرعت نسبت به صحت آیات خوانده شده تردید نمایند. در طرف مقابل برخی دیگر را به حافظان عزیز مشاهده می ‌شود که آیات را به اشتباه خوانده و به هیچ عنوان متوجه این امر نمی شوند. تمام این حالا و ریشه آن ها به موفق شدن و شطرنجی شدن، به تصاویر محفوظات در ذهن شما بر می گردد.
بنابراین توصیه ما این است که برنامه منظم قرآن چشمی و تکرار تصویری را همواره مد نظر داشته و به آن اهتمام بورزید. علاوه بر این سعی کنید حس لذت بردن از این روش را در خود تقویت نمایید. یعنی به گونه ای که واقعاً احساس گرم شدن حافظه و پویایی ذهن را در خود حس نمایید.
توجه داشته باشید که به منظور تکرار تصویری آیات، تطبیق دادن سرعت چشم و به یاد آوری مجفوظات ذهن بسیار نکته مهمی خواهد بود. یعنی اینکه به هیچ عنوان چشم شما سریع تر از ذهنتان آیه را مشاهده نکند. علاوه بر این نباید چشم از ذهن عقب افتاده و دچار مشکلات این چنینی شوید.
لازمه انجام صحیح تکرار تصویری این است که شما قلق کار را به دست بیاورید. یعنی باید یک تکرار تصویری را به گونه ای انجام دهید که خواندن چشمی و بازیابی آیات در ذهن را به شکل ایده آل انجام دهید. اگر بتوانید این عمل را به شکل صحیح و مناسب انجام دهید بازدهی آن به گونه ای است که گمان می کنید چندین بار آیات موجود را تحویل حفظی داده اید.
انشاالله این اتفاقات را تجربه خواهید کرد. ما سعی می کنیم در برنامه های بعدی نکات کامل تری را برای تکمیل موارد بیان شده به شما ارائه دهیم. انشالله که در زیر سایه قرآن همواره محفوظ و رو به پیشرفت قرار داشته باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *