سلام برحافظان قرآن کریم و عزیزانی که در این مسیر قرار دارند.
این فقط شما نیستید که قرآن را حفظ می کنید، قرآن نیز شما را حفظ می کند.
حفظ قرآن مانند بیمه عمر عمل می کند. یعنی کسی که خود یا فرزندان خود را برای فعالیت در این زمینه تشویق می کند و در این مسیر قدم می گذارد، باید بداند که تنها آن نیست که قرآن را حفظ می کند. قرآن نیز ما را حفظ می کند. اتفاقا قرآن برای بیان این امر حدیثی از پیامبر اکرم آمده که بیان می کند.
حملة القرآن هم المحفوظون برحمة الله الملبوسون بنورالله (حافظان قرآن کریم محفوظ است به رحمت پروردگان و لباسی از نور الهی بر تن دارند).
این نکته بسیار مهم است که شما بدانید هنگامیکه مشغول حفظ کردن قرآن هستید در حقیقت قرآن نیز مشغول حفظ کردن شما خواهد بود. چون زمانی که شما خود را در یک حصن حصین قرار می دهید و تحت ظل قرآن کریم قرار می گیرید قطعاً قرآن نیز از شما حمایت می ‌کند. این نماید بسیار جامع بوده و ابعاد مادی و معنوی حافظه ای، شخصیتی و تربیتی نیز خواهد داشت. در واقع باید بدانیم که ما حافظان قرآن کریم بر زیر منت قرآن قرار داریم. باید بدانید که ما در زندگی خود و هم زندگی دوستان حافظ و شاگردان خود بارها این امر را تجربه کرده ایم. قطعا قران از حافظ خود حمایت کافی انجام می دهد و در این زمینه می فرمایند الیس الله بکاف عبد، یعنی آیا خداوند بنده اش را کفایت نخواهد کرد.
باید بدانیم که بالاترین افتخار و بالاترین اعتبار و نعمت، نعمت حفظ قرآن کریم خواهد بود. در حدیثی از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم آمده که هر کس که قرآن را حفظ می‌ کند اگر در ذهن خود احساس کند و بزرگتر از نعمت حفظ قرآن وجود دارد، تحقیر کرده آنچه را خداوند تفخیم نموده و بزرگ داشته است.
معنی این حدیث این است که در حقیقت بنده نمی فهمد که خداوند به او چه نعمتی داده است. خوب است که ما قدردان نعمت حفظ قرآن بوده و همواره شکرگزار و سپاسگزار این نعمت باشیم. ما در این زمینه یک نکته حافظه‌ ای خدمت شما بیان می کنیم. در این مورد نیز قرآن می فرماید: لئن شکرتم لاردینکم، یعنی اگر قدر نعمتی را بدانید و شکر گزار آن باشید قطعاً توفیقات شما افزون خواهد بود.
توجه داشته باشید که هنگام تلاوت قرآن و حفظ آیات آن حس و حال شما نباید به گونه ‌ای باشد که در یک طرف یک انسان قرار گرفته و در طرفی دیگر یک کتاب و جوهری بر کاغذ قرار گرفته است. باید درک کنیم که واقعاً اینگونه نخواهد بود. همانگونه که در احادیث آمده قرآن در روز قیامت به مانند جوانی زیبا رو ظاهر شده و دست ما را خواهد گرفت.
پس یکی از نکات مهم هنگام حفظ قرآن این است که ما برای کسب توفیقات روز افزون تر خود، افزایش حس و حال معنوی را در هنگام حفظ قرآن جدی گرفته و شکرگزار این نعمت باشیم.
ما همیشه به شاگردان خود بیان می کنیم که اگر یک صفحه از قرآن را حفظ کردید بلافاصله سجده شکر به جای بیاورید. اگر فرصت دارید دو رکعت نماز شب و جا آورده و خداوند را شکر گذاری نمایید. شما باید به این درک برسید که این عمل می ‌تواند توفیقات یک حفظ را افزون کند و قدرت تمرکز وجودی شما را به بهترین شکل افزایش دهد. در واقع ما به‌عنوان حافظان قرآن تحت منطق قرآن کریم قرار داریم.
این نکته را از ما به عنوان کسی که یک عمر شاگردی کرده و در نظر قرآن قرار داشته مد نظر قرار دهید که هنگامی که وارد عرصه حفظ قرآن می شوید بیشتر از اینکه شما قرآن را حفظ کنید قرآن شما را حفظ می کند. انشالله که محفوظ باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *