سلام بر حافظان قرآن و عزیزانی که در این مسیر قرار دارند.
در طی تمرینات ممکن است که پرش لحظه‌ ای حافظه و تمرکز را مشاهده کنید. یکی از مهمترین دلایل پرش لحظه ‌ای حافظه و تمرکز که در حین تمرینات ممکن است برای شما اتفاق بیفتد این است که سرعت تلاوت و سرعت تمرینات شما تند و کند شود.
چنانچه شما به هر دلیلی موقع اجرای محفوظات خود و موقع حفظ، موقع تکرار و انواع تمریناتی که از اساتید دریافت می کنید سرعت تلاوت تان تند و کند شود یا طمانینه تلاوت را از دست بدهید، باید منتظر این باشید که انواع چیزهای بی ربط به ذهن شما خطور کند.
جهت اینکه این حالت برای شما اتفاق می افتد باید در حالت اقرا قرار داشته باشید. این حالت یعنی اینکه شما به صورت مفهمه خوانده و هنگامی که قرآن را از حفظ بر قلب خود تلاوت می کنید قلب را به عنوان یک مخاطب فرضی اقرا کنید.
یکی از اشتباهات رایج حافظان قرآن کریم این است که گمان می کنند هنگامی که در تنهایی در حال انجام تمرینات حفظی قرار دارند یا محفوظات خود را تکرار می‌ کنند فقط خودشان تنها هستند. این فکر کاملاً اشتباه محسوب می شود. همیشه باید لحن الادای یک حافظ لحن الادای خطابی و همراه با تاکید هایی باشد که موجب افزایش تمرکزش خواهند شد. یعنی فرد باید آیات را برای قلب خود تابش داده و با یک حالت تفهیمی شروع به خواندن کند. این عمل می تواند در ذهن حافظ نیز اثرگذار باشد. علاوه بر این، این عمل می ‌تواند بر طمانینه حافظ تاثیرگذار بوده و در کنترل ذهن فرد هنگام تلاوت آیات تأثیر فراوان داشته باشد.
در عین حال متاسفانه مشاهده می ‌کنیم که برخی از حفاظ محترم هنگام تکرار محفوظات، اهتمام خود را بر این می گذارند که حجم بیشتری را بخوانند یا زودتر به پایان جز مورد نظر برسند. این عمل می ‌تواند در واقع یک خطای بزرگ باشد. یعنی چنانچه دچار چنین حالتی باشید اولاً اینکه شما دیگر به معانی قرآن دقت نخواهید داشت. یعنی فقط سرعت کار را زیاد کرده‌ اید و تلاوت را با سرعت بالا به جهت به پایان رساندن جز و حجم مد نظر خود انجام داده اید و همین که ثوابی دریافت نخواهید کرد. چرا که تلاوتی که با درک معانی همراه نباشد نمی تواند ثواب وافری برای شما داشته باشد. توجه داشته باشید که شما حداقل باید در مراتب قرار بگیرید.
در کنار این حالات، خواندن با سرعت بالا از نظر فنی نیز اشکالاتی برای شما به وجود خواهد آورد. یعنی اینکه شما به لحاظ فنی تمرکز مناسبی نداشته اید.
توجه داشته باشید که یک جز تکرار کردن با تمرکز بالا حضور قلب و همراه با ریتم یکسان و یکدست می تواند اثرگذاری ۱۰ برابر بیشتری نسبت به خواندن بدون تمرکز و سرعت بالا داشته باشد. یعنی هنگامی که شما در تنهایی خود مشغول به انجام تمرینات هستید باید حس تفهیم داشته و آیات را بر قلب خود تابش دهید. این عمل نیز شامل بخش ‌هایی است که می تواند به لحاظ معنایی، به لحاظ یادآوری تصاویر و به لحاظ تاکیداتی که منطبق بر معانی آیات است باشد.
توجه داشته باشید که بعضی از آیات حماسی، بعضی از آنان خطابی و بعضیا سوالی هستند. شما می توانید نسبت به مفهوم آیات و مطابق با معنی آن ها نیز عمل کنید. این عمل باعث ایستایی حفظ بالا رفتن تمرکز، جمع شدن عوالم وجودی و همچنین افزایش کیفیت کار شما خواهد شد.
انشاالله که موفق باشید.

کارگاه حافظه نوین
آموزش مهارت های اساسی حافظه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *