راهکارهای حفظ سریع قرآن

فراگرفتن قرآن نه تنها از وظایف مومنین است، بلکه برکات زیادی را به همراه دارد. قرآن هدایت‌گر ما در مسیر زندگی برای رسیدن به کمال است. بنابراین باید در یادگیری و حفظ آن اهتمام ورزیم. البته زبان فصیح و روان قرآن باعث می‌شود یادگرفتن و به خاطر سپردن آن آسان باشد. گواه این مدعا آیه ۱۷ سوره قمر است که خداوند در آن می‌فرمایند: “ما قرآن را برای فهم و یاد کردن آسان ساختیم؛ آیا پند گیرنده‌ای هست.”

با وجود تمام این موارد، باز هم گاهی یاد گرفتن و به خاطر سپردن آیات قرآن برای بعضی از افراد مشکل شده و مسیر حفظ قرآن طولانی می‌شود. البته حفظ سریع قرآن با رعایت نکاتی ساده اما موثر امکان‌پذیر است. به‌این‌ترتیب همه می‌توانند با توانایی و استعداد خود در این راه پر خیر و برکت قدم بگذارند و به موفقیت برسند.

نکاتی موثر برای حفظ سریع­ قرآن

برای این‌که بتوانید در مدت زمان کوتاهی مراحل حفظ و انس با قرآن را طی کنید، لازم است نکات زیادی را مد نظر قرار دهید. نکاتی که شاید در ابتدای کار ساده به‌نظر برسند اما اگر فقط یک‌بار این مراحل را تمرین و تکرار کنید، متوجه تاثیر عمیق آن‌ها می‌شوید.

شیوه های حفظ سریعتر قرآن1. کلمات قرآن را صحیح و با دقت تلفظ کنید

اولین و مهم‌ترین نکته در آموختن قرآن، تلفظ صحیح کلمات و عبارات قرآنی است. توصیه می‌شود از همان ابتدای کار نسبت به تلفظ کلمات حساس باشید و سعی کنید آن‌ها را درست بیان نمایید. زیرا هرچه پیش بروید دایره لغات شما گسترده‌تر می‌شود و اصلاح اشتباهات بیانی سخت‌تر می‌گردد.

2. هدفمند و با برنامه‌ریزی عمل کنید

یکی از نکات مهم در مسیر حفظ سریع قرآن، مقایسه نکردن خود با دیگران است. شما باید متناسب با توان و انرژی خود مباحث را بیاموزید برای این کار بهتر است مقدار معینی از آیات قرآن را برای هر روز تعیین و آن‌ها را حفظ کنید. همچنین با خود عهد کنید که تا یک بخش را به خوبی یاد نگرفته‌اید و بر آن مسلط نشده‌اید، به بخش دیگر نپردازید. زیرا عجله داشتن در فرایند حفظ قرآن نه تنها کمک کننده نیست، بلکه باعث می‌شود تمرکز کافی نداشته باشید.

3. برای حفظ قرآن از یک منبع مشخص استفاده کنید

خوب است بدانید که نسخه‌های مختلف قرآنی از لحاظ رسم الخط و تزیین صفحات با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین توصیه می‌شود متعلمان قرآن تنها از یک نسخه برای یادگیری و به خاطر سپردن آیات استفاده کنند. زیرا بخشی از فرایند یادگیری توسط حافظه تصویری انجام می‌شود و این شیوه یادگیری زمانی نتیجه می‌دهد که مغز تصویر مشخصی را دریافت کند. لازم به ذکر است که یکی از بهترین شیوه‌های یادگیری و حفظ آیات، روش حفظ تصویری قرآن است که در موسسه علیین به قرآن‌آموزان آموزش داده می‌شود.

4. در مسیر حفظ، معنا و مفهوم آیات را فراموش نکنید

در قرآن سوره‌های بسیاری وجود دارند که تمثیلی از یک موضوع هستند. در واقع بخشی از زبان قرآن داستان‌وار است که به روایت موضوعات خاص می‌پردازد. بنابراین بهتر است قرآن‌آموزان با توجه به معنای آیات به حفظ آن‌ها بپردازند. زیرا با فهم و درک موضوعات به خاطر آوردن آن‌ها آسان‌تر می‌شود.

نکاتی برای حفظ سریع قرآن5. ارتباط بین آیات را درک کنید

قرآن کتابی منسجم است که تمام بخش‌های آن با یکدیگر مرتبط هستند. با کشف ارتباط بین آیات، شما می‌توانید آن‌ها را سریع‌تر یاد بگیرید و در هنگام بازیابی اطلاعات بهتر و دقیق‌تر عمل کنید.

6. در مسیر یادگیری قرآن از دوستان قرآن‌آموز خود کمک بگیرید

یکی از موثرترین نکات برای یادگیری و حفظ سریع قرآن، تمرین و تکرار مداوم است. یکی از بهترین شیوه‌های تمرین کردن، تمرین و تکرار با دیگر قرآن‌آموزان است. می‌توانید در هنگام یادگیری قرآن به گروه‌های قرآنی بپیوندید یا با دوستان قرآن‌آموز خود گروه‌هایی را تشکیل دهید. این‌کار به شما کمک می‌کند که برای یکدیگر آیات را تلاوت کنید و بر اساس دانشی که دارید اشتباهات یکدیگر را اصلاح کنید.

7. سال‌های نوجوانی، بهترین زمان برای انس با قرآن

سال‌های کودکی و نوجوانی زمان طلایی زندگی هرکسی است. زیرا در این زمان سطح دغدغه‌ها اندک بوده و توانایی یادگیری بسیار بالا است. بنابراین بهترین زمان آموختن قرآن نیز همین دوران محسوب می‌شود. اما قرآن کتابی برای همه افراد است و سخن فوق به این معنا نیست که بزرگسالان نمی‌توانند در این مسیر پرفضیلت قدم بگذارند. به بزرگسالان عزیزی که فرزند دارند پیشنهاد می‌کنیم یادگیری قرآن را با فرزندان خود شروع کنند. به‌این ترتیب هم شما مشوق خوبی برای کودک می‌شوید و هم شور و هیجان کودک انرژی شما را دو برابر می‌کند.

8. برای یادگیری قرآن مکان و زمان مناسبی را انتخاب کنید.

یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار در حفظ سریع قرآن، انتخاب زمان و مکان مناسب است. شما نمی‌توانید زمانی که خسته از محل کار خود به منزل بازگشته‌اید روی یادگیری تمرکز کنید، یا نمی‌توانید در مکانی که همه مشغول کار هستند و سروصدا زیاد است قرآن بیاموزید. بنابراین برای اینکه در هدف خود ثابت قدم باقی بمانید، نسبت به انتخاب زمان و مکان یادگیری حساس باشید.

در این مقاله نکاتی راجع‌به چگونگی حفظ سریع‌تر قرآن بیان شد. نکاتی که اگر از آن‌ها استفاده کنید مسیر یادگیری آسان‌تر و هموارتر می‌شود. اما قبل از استفاده از نکات مذکور، شما باید روش مناسب یادگیری را بشناسید. روشی که علاوه‌بر آسان بودن، جذاب و ماندگار نیز باشد. روش حفظ تصویری قرآن که در موسسه قرآنی علیین آموزش داده می‌شود یکی از ماندگارترین و جذاب‌ترین روش‌های حفظ قرآن است که کمک می‌کند آیات قرآن به خوبی در ذهن و قلب شما ثبت شوند. از اینکه تا پایان این مطلب با ما همراه بودید سپاسگزاریم. اگر پیشنهاد و سوالی دارید، حتما نظر یا پرسش خود را در بخش کامنت با ما درمیان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *