هرساله آزمون کنکور یکی از دغدغه‌های بزرگ محصلان و دانش آموزان است. معمولاً در این آزمون سهمیه‌های مختلفی در رتبه نهایی شخص تأثیر مستقیم دارند.

دستیابی به مقام حفظ کل قرآن کریم کار ساده‌ای نیست و گاها چندین سال از وقت شخص را به خود مشغول می‌سازد؛ بنابراین باوجود طی کردن این مراحل سخت شایسته است که امتیازات، مدارک و جایگاه‌های اجتماعی ویژه‌ای برای حافظان در نظر گرفته شود.

برای انگیزه بخشی به جامعه قرآنی و امکان ادامه تحصیل این عزیزان در حوزه قرآن و معارف در سال 1357 مصوبه و طرحی در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که بر طبق این طرح دارندگان مدرک حفظ کل قرآن از سهمیه ویژه‌ای در کنکور سراسری برخوردار خواهند شد.

آشنایی با تأثیر مدرک حفظ کل قرآن در کنکور و مزیت‌های آن

حفظ کل قرآن فرایندی چندین ساله است و معمولاً حداقل 2 سال از زندگی شخص را به خود مشغول می‌سازد. انگیزه بخشی در طول مسیر حفظ یکی از نکات مهم برای رسیدن به این جایگاه معنوی و پرفضیلت می‌باشد. حفظ قرآن علاوه بر آثار و برکات اخروی، در زندگی دنیوی شخص نیز تأثیرگذار است. علاوه بر آثار معنوی این کتاب آسمانی، یک سری امکانات و فرصت‌ها برای فعال کردن انگیزه و توان‌بخشی به روحیه حافظان در نظر گرفته‌شده است.

یکی از امتیازات ویژه‌ای که برای حافظان مشخص‌شده است ایجاد شرایطی برای سهل شدن مسیر تحصیل این اشخاص است. بر اساس طرحی که در سال 1357 برای تکریم از مقام حافظان مجلس شورای اسلامی با آن موافقت نمود و در سال 1376 توسط هیئت‌وزیران به تصویب رسید، تمامی دارندگان مدرک حفظ کل قرآن در هر سن و سالی با قبولی در آزمون علوم قرآن و حدیث، مدرک کارشناسی این رشته به آن‌ها اعطا خواهد شد.

دانلود آئین نامه

از مزیت‌های مهم این مدرک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. قبولی در ماراتن سخت کنکور سراسری باوجود تعداد زیاد شرکت‌کنندگان بسیار سخت و دشوار است. به برکت حفظ قرآن، دارندگان مدرک حفظ کل به‌راحتی می‌توانند از سهمیه حفظ قرآن برای قبولی در دانشگاه و اخذ مدرک کارشناسی و بالاتر استفاده کنند.
  2. طی کردن دوره کارشناسی به‌صورت مستقیم و در دانشگاه در بهترین شرایط حداقل 4 سال به طول می‌انجامد و این در حالی است که دارندگان مدرک حفظ کل در هر سن و سالی بدون طی کردن دوره پیش‌دانشگاهی و داشتن مدرک دیپلم با قبولی در آزمون تعیین‌شده در بازه زمانی کمتر از یک سال می‌توانند مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند.
  3. افرادی که قبلاً دوره کارشناسی علوم قرآنی را بدون استفاده از مدرک حفظ کل طی کرده باشند در مرحله بعدی و با ارائه مدرک حفظ خود می‌توانند به‌صورت مستقیم مدرک کارشناسی ارشد این رشته را دریافت نمایند.
  4. مدرک تحصیلی اعطایی به حافظان (کارشناسی و کارشناسی ارشد) کاملاً معتبر و با امضای شخص رئیس سازمان سنجش کشور، معاون و وزیر علوم و تحقیقات و فن‌آوری بوده و به‌صورت رسمی ارزش علمی و استخدام در دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف را دارد.
  5. علاوه بر موارد ذکر شده اساساً وجود چنین مدرکی باعث ایجاد انگیزه شده و شوق به حافظ کل شدن را در وجود شخص زنده می‌کند و در مورد حافظان کل نیز باعث تثبیت محفوظات و ارتقا سطح علمی آن‌ها نسبت به محتوا ارزشمند قرآنی خواهد شد.

نحوه دریافت مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد برای حافظان قرآن

برای دریافت مدرک کارشناسی حفظ قرآن در قدم اول باید شما دارنده مدرک حفظ تخصصی کل قرآن کریم باشید. همان‌طور که در قانون تصویب شده است باید در کنکور سهمیه‌ای ویژه برای حافظان قرآن در نظر گرفته شود. بر همین اساس سازمان سنجش موظف به گرفتن آزمونی مستقل از متقاضیان برای اعطا مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث به آن‌ها می‌باشد. حافظان برای گذراندن این آزمون باید منابع و کتاب‌های کارشناسی این رشته را مطالعه کرده تا بتوانند نمره قبولی را دریافت کنند.

ازآنجایی‌که این منابع دقیقاً برابر با منابع کنکور کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث هستند سازمان سنجش نیز به‌جای گرفتن آزمونی مستقل، با منتقل کردن حافظان به کنکور کارشناسی ارشد این رشته آن‌ها را موردسنجش قرار می‌دهد.

شرط قبولی حافظان در این آزمون رتبه آن ها نیست بلکه تنها با گرفتن نصف نمره قبولی مدرک کارشناسی را اخذ خواهند کرد. هدف از گرفتن این آزمون سنجش حافظان در میزان اطلاعات و آشنایی آن ها از کتاب‌های دوره کارشناسی قرآن و حدیث می‌باشد. بنابراین حافظان باید حداقل 6 تا 8 ماه قبل از برگزاری آزمون به مطالعه دقیق منابع آزمون که شامل 5 کتاب (عربی (ترجمه و قواعد صرف و نحو)، زبان (عمومی و تخصصی الهیات)، تفسیر قرآن ( سوره‌های قاف تا تحرم) و علوم قرآن و علوم حدیث) می‌شود بپردازد.

درنهایت در صورت دریافت حداقل نمره قبولی نام شخص در سازمان سنجش ثبت خواهد شد؛ در این مرحله تنها با ارائه مدرک معتبر حفظ کل قرآن کریم حافظان می‌توانند به‌راحتی مدرک کارشناسی علوم قرآن و حدیث که معادل با مدرک دانشگاهی آن می‌باشد را دریافت کنند.

نکته: چنانچه شخصی نمره قبولی در آزمون سنجش را دریافت کرده ولی همچنان مدرک معتبری که تائید کننده حفظ کل او می‌شود را ندارد باید در آزمون حفظ سازمان اوقاف که شهریورماه هرسال از پذیرفته‌شدگان در سازمان سنجش گرفته می‌شود شرکت کرده و با پاسخ به چند سؤال ساده مدرک خود را دریافت کند.

چگونه مدرک حفظ کل قرآن کریم را به دست آوریم؟

جهت دریافت مدرک حفظ قرآن شما باید ابتدا دوره حفظ خود را نزد اساتید موفق این حوزه در مؤسسات معتبر حفظ قرآن بگذرانید. در پایان دوره حفظ موسسه مربوطه از شما آزمونی جهت تائید حفظ کل شما خواهد گرفت و در صورت پاسخ‌دهی صحیح به سؤالات که برخی به‌صورت کتبی و برخی شفاهی می‌باشد و کسب نمره قابل‌قبول مدرک حفظ را دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید اعتبار مدرک حفظ بستگی به امضای آن دارد. هرچقدر رتبه استاد مربوطه بیشتر باشد مدرک از اعتبار علمی بالاتری برخوردار خواهد بود.
موسسه قرآنی علیین به‌عنوان یکی از مؤسسات فعال در حوزه تدریس حفظ تخصصی قرآن کریم با 25 سال سابقه مدرک پایان دوره حفظ را به حافظان خود اعطا می‌کند. این مدرک توسط دکتر علی رجبی حافظ بین‌المللی قرآن کریم امضا می‌شود و از اعتبار بالایی در جامعه قرآنی و علمی برخوردار است. از مزیت‌های خوب این موسسه اعطای مدرک جداگانه برای حفظ هر جز به افراد متقاضی می‌باشد. برای انجام این کار تمام آیات و صفحات آن جزء چک شده و امتیازدهی می‌شود؛ هر جزء شامل 20 صفحه بوده و هر صفحه دارای 10 امتیاز و مجموعا سقف امتیازات 200 امتیاز می باشد. برای افرادی که امتیاز آن‌ها بالای 180 باشد مدرک درجه‌یک کیفی صادر می‌شود.
مؤسسات و سازمان‌های دیگری نیز مانند سازمان دارالقرآن و سازمان اوقاف نیز با گرفتن آزمون‌های لازمه که معمولاً در هر موسسه متفاوت می‌باشد مدرک حفظ با امضای موسسه و سازمان خود را به قرآن آموزان خود اعطا می‌کنند.

سخن پایانی

حفظ قرآن کریم دارای فضیلت‌های بسیاری در زندگی دنیوی و اخروی می‌باشد. به جهت اهمیت و سفارشات بسیار ائمه اطهار و اولیا خداوند به انجام این کار پسندیده، جهت ایجاد انگیزه و شوق برای دستیابی به این مقام والا، امتیازات ویژه‌ای ازجمله اعطای مدرک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث که معادل مدرک دانشگاهی می‌باشد در نظر گرفته‌شده است. این مدرک از اعتبار بالایی برخوردار بوده چنانکه حافظان می‌توانند بعد از دریافت آن در بسیاری از مؤسسات و سازمان‌های دولتی مشغول به کار شوند. تاکنون حافظان بسیاری در سراسر کشور موفق به دریافت این مدرک شده‌اند.

  • حفظ سه بعدی قرآن کریم / تصویری
  • روش‌های ویژه تقویت تمرکز
  • مهارت‌های شایان ارتقاء نقشه یابی آیات در ذهن
  • مهارت‌های حرفه‌‌ای شناخت و تقویت حافظه

ثبت نام در کارگاه 2 جلسه‌ای حافظه نوین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *