آموزش حفظ قرآن علاقه‌مندان زیادی دارد ، حفظ اصولی قرآن دارای روش‌ها و شرایط بسیاری است که فرد باید قبل از شروع به حفظ این شرایط را بیاموزد تا در مراحل حفظ خود با مشکلات مواجه نشود و این امر میسر نخواهد شد مگر با شرکت در کلاس‌های حفظ قرآن در این مقاله دراین ‌باره بیشتر می‌خوانیم.

کلاس حفظ قرآن آنلاین

چرا باید به کلاس حفظ قرآن برویم؟

حفظ قرآن دارای روش و اصولی می‌باشد که چنانچه فرد بدون اطلاعات وارد این کار شود قطعاً را مشکلاتی مواجه خواهد شد ، متأسفانه هنوز در بین مردم تصور بر این است که حفظ قرآن کاری ساده است و نیازی به رفتن به کلاس ندارد ، بله شاید تا حدودی این تصور و باور درست باشد اما شما فردی را در نظر بگیرید که درون کوچه گل کوچیک بازی می‌کند آیا می‌توان به این فرد گفت فوتبالیست؟ خیر هرگز!

حفظ قرآن هم همین‌طور است شاید فرد بتواند چند سوره‌ای را به‌تنهایی و البته با اشکالاتی حفظ کند اما قطعاً در وسط راه به مشکلاتی برخورد خواهد کرد که این مشکلات تنها با یادگیری تجربه و آموزش‌های افراد باتجربه و اساتید حوزه حفظ قرآن رفع خواهد شد ، کلاس حفظ قرآن نه‌تنها راه و روش درست را به فرد می‌آموزد بلکه باعث ماندگاری آیات در ذهن و فهم درست آیات خواهد شد ، حفظ به‌تنهایی چیزی جز انباشت محفوظات در مغز را به دنبال نخواهد داشت.

ویژگی های انتخاب بهترین کلاس حفظ قرآن

درگذشته افراد برای آموختن حفظ اصولی قرآن کریم گاهی کیلومترها راه را طی می‌کردند تا خود را به افراد باتجربه در زمینه حفظ قرآن برسانند و در کنار بهترین اساتید به حفظ قرآن بپردازند ، خوشبختانه امروزه باوجود فضای مجازی و شبکه‌های اینترنتی همه افراد در هر جای جهان باشند می‌تواند از اندوخته‌های بهترین حافظان و اساتید حفظ در سراسر جهان استفاده کنند و به بهترین نحو درحالی‌که در خانه هستند و بدون طی کردن هیچ مسافتی در هر مکانی می‌توانند فرایند حفظ خود را انجام دهند ، روش حفظ مجازی برتری‌هایی دارد که عبارت است از :

 1. استفاده از تجربیات بهترین اساتید جهان در هرکجای دنیا که باشیم
 2. استفاده از کلاس‌های حفظ قرآن در هر سنی که باشیم
 3. انتخاب روش حفظ خصوصی یا گروهی بسته به خواسته فرد
 4. امکان پرسش و پاسخ آنلاین و گرفتن جواب در کمترین زمان
 5. سهولت در دسترسی به کلاس‌ها در هر مکانی که باشیم ، سفر ، منزل ، محل کار و…
 6. کم شدن هزینه‌های رفت‌وآمد و صرفه‌جویی در وقت و زمان
 7. رسیدن به امور روزمره در کنار فراگیری قرآن

بهترین کلاس حفظ قرآن

 

آشنایی با روش‌های مختلف کلاس‌های حفظ قرآن

شیوه‌های مختلفی تاکنون برای حفظ قرآن توسط اساتید این حوزه به اجرا درآمده است. شیوه‌هایی نظیر حفظ شنیداری و حفظ کردن به روش ادراکی از این نوع روش‌ها هستند. در روش اول یعنی حفظ شنیداری باید این نکته را در نظر گرفت که مطالب معمولاً زمانی که به ذهن سپرده می‌شوند پس از مدتی و با مرور نکردن از ذهن انسان خارج خواهند شد. چه‌بسا اینکه شما بارها مطالبی را به ذهن خود سپرده‌اید ولی پس از مدتی کاملاً آن را فراموش کرده‌اید.

روش بعدی که حفظ قرآن به روش ادراکی است نیز به یک ذهن قوی برای پویانمایی از قرآن در ذهن نیاز دارد. این روش نیز برای حفظ قرآن سختی‌های خاص خود را دارد. اما شیوه‌ی آموزش اساتید ما در کلاس حفظ قرآن به‌صورت سه‌بعدی تصویری، آوایی و مفهومی و با استفاده از روش حفظ قرآن تصویری می‌باشد. این روش که کارآمدترین روش در حفظ قرآن می‌باشد به‌خوبی توسط دکتر علی رجبی به شما آموزش داده می‌شود.

روش حفظ تصویری قرآن به ما کمک می‌کند که ما تصویری از صفحات قرآن در ذهن خود ذخیره کنیم و این تصاویر به‌صورت مانا در ذهن ثبت می‌شوند. همان‌گونه که می‌دانید حافظه‌ی تصویری هر انسان بهترین نوع برای ذخیره‌ی اطلاعات و خاطرات می‌باشد. به‌طور مثال شما گاهی هنگام دیدن تلویزیون به یک فیلم برخورد می‌کنید که شاید چندین سال قبل آن را دیده باشید. با دیدن صحنه‌هایی از فیلم جزئیات این فیلم در ذهن شما یادآور خواهند شد. روش حفظ قرآن تصویری که در این دوره از کلاس حفظ قرآن توسط موسسه‌ی علیین ارائه می‌شود نیز چنین عملکردی خواهد داشت.

کلاس حفظ قرآن در موسسه علیین

مهم‌ترین نکاتی که در کلاس حفظ می‌آموزیم

اینکه در هر کلاس حفظ قرآن چه مواردی تدریس می‌شود و سرفصل‌های هر موسسه و مجموعه قرآنی به چه شکل می‌باشد بستگی به نوع روش آموزشی آن موسسه دارد ما در اینجا سرفصل‌هایی را بیان می‌کنید که مربوط به روش حفظ تصویری می‌باشد ، تمام تلاش ما در موسسه‌ی علیین این است که در این دوره کلاس حفظ قرآن به‌مانند دوره‌های قبل شما عزیزان را در مسیر حفظ قرآن به‌خوبی به سمت پیشرفت هدایت کنیم.

در این دوره از کلاس‌های حفظ قرآن ما نکاتی را برای شما ارائه خواهیم داد که برخی از آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم.

 • ما به شما کمک کنیم بامهارت مایی حافظه‌ی خود را تقویت کنید.
 • بالا بردن قدرت تمرکز شما در حفظ قرآن کریم
 • چگونگی حفظ آیات در حافظه‌ی کوتاه‌مدت و نحوه‌ی انتقال آن‌ها به حافظه‌ی بلندمدت
 • آموزش رموز نهفته بین آیات و خواتیم آن‌ها
 • ارائه‌ی روش‌هایی جهت بالا بردن سطح حافظه‌ی مفهومی، تصویری، آوایی
 • آموزش کارآمدترین روش تکرار محفوظات
 • تقویت نقشه یابی آیات در ذهن با آموزش مهارت‌هایی در این موضوع
 • افزایش قدرت تمرکز و کنترل حافظه
 •  آموزش حفظ آسان و مانای قرآن
 • آموزش دسته‌بندی آیات و کنترل حرفه‌ای آیات حفظ‌ شده

تمام تلاش ما بر این است که با توجه به عدم برگزاری کلاس حفظ قرآن به‌صورت حضوری با برقراری کلاس حفظ قرآن به‌صورت مجازی و آنلاین، فرهنگ قرآن‌خوانی و حفظ قرآن را در سطح کیفی بالایی حفظ کنیم و شما عزیزان را در این راه نگه‌داریم.

کلاس حفظ قرآن ، تدریس دکتر علی رجبی

پیش‌نیازهایی قبل از حضور در کلاس حفظ قرآن

ابتدا باید به این نکته توجه داشت که حفظ قرآن یک امر کاملاً معنوی می‌باشد و برای حضور در این مسیر باید بادل پاک وارد شد و انگیزه‌ای جز برای رضای خدا نداشته باشیم. باید کاملاً به این نکته ایمان داشته باشیم که حفظ قرآن علاوه بر آثار معنوی، برکات فراوانی در زندگی ما نیز خواهد داشت.

سپس ما باید تمرکز خود را کاملاً معطوف به این امر معنوی کنیم. ما باید ذهن خود را عاری از هرگونه مشغله‌های بیهوده کنیم و کاملاً حواس خود را به امر مهمی که در پیش داریم جمع کنیم بهتر است مکانی مناسب را برای حفظ قرآن انتخاب کنیم تا کاملاً در آرامش باشیم و عوامل حواس‌پرتی را از خود دور کنیم ، فراموش نکنیم که تکرار محفوظات از حفظ و انباشت بیش‌ازحد مهم‌تر است ، این نکته مهم را فراموش نکنیم که حفظ ، حفظ مهم‌تر است یعنی نگهداری محفوظات بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است.

کلام پایانی

حفظ قرآن همواره برای علاقه‌مندان به این حوزه اهمیت خاصی داشته است. به‌کارگیری روش آسان در حفظ قرآن می‌تواند میل و اشتیاق افراد را برای رفتن به سمت این امر معنوی افزایش دهد. یادگیری قرآن نزد اساتید خبره باعث بالا رفتن سرعت حفظ می‌شود علاوه بر آن موانع پیش رو را نیز کم می‌کند و این امر با حضور در کلاس‌های حفظ میسر می‌شود ، امروزه باوجود کلاس‌های مجازی حفظ قرآن این امر برای همگان میسر شده است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *