بی شک شرط اول موفقیت در حفظ قرآن انتخاب یک روش متناسب با شرایط و روحیات هر فرد است. حفظ قرآن به لحاظ فردی در جایابی موضوعات، مسائل قرآنی، مطالب دینی و انس با قرآن، فهم و تفسیر بهتر آیات کاربرد دارد. اما این کار پرفضیلت آنقدرها هم آسان نیست و بسیاری در میانه راه ناامید می‌شوند. برای حفظ قرآن روش‌های مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها نمی‌توانند شما را به مقصود برسانند. یکی از بهترین روش‌های حفظ قرآن، حفظ تصویری آن است در ادامه به بررسی و شناخت بیشتر این روش میپردازیم.

حفظ تصویری پل موفقیت در حفظ قرآن

بسیاری از افراد سال هاست که رویای حفظ قرآن را در سر دارند اما متاسفانه به دلیل ترس از شکست و همچنین مشاهده تجربه های تلخ شکست دیگر حافظان احساس میکنند که توانایی کافی برای انجام چنین کار بزرگی را ندارند. خوب است بدانید که بسیاری از این شکست ها تنها به یک دلیل اتفاق می افتد و آن هم انتخاب روش و مسیر اشتباه و غیرمتناسب با شرایط فردی شخص می باشد. برای حفظ قرآن روش ها و فرمول های مختلفی وجود دارد در این بین کسانی موفق خواهند بود که با مطالعه و بررسی درست بهترین و کامل ترین روش را انتخاب کنند.

با این وجود باز هم احساس ناامیدی میکنید؟ بگذارید دقیق تر به این موضوع بپردازیم. آیا شما تا کنون سعی کرده اید که با روش حفظ تصویری به حفظ قرآن بپردازید؟ آیا شما تا به حال نام این روش را شنیده اید؟
درست است، نام این روش برای اکثر ما جدید و جالب است. پس مشکل همینجا حل شد! دلیل این شکست ها میزان استعداد و توانایی افراد نیست بلکه آشنا نبودن با دیگر روش های دقیق و اصولی حفظ باعث عدم موفقیت بسیاری از افراد در مسیر حفظ شده است.
همانطور که حل کردن یک معمای ریاضی برای بسیاری از ما سخت و نفس گیر است در این بین هستند افرادی که با آموختن چند تکنیک ساده به راحتی میتوانند دیوار های سخت حل مسئله را از میان بردارند و بدون فشار زیاد بر حافظه در عرض چند ثانیه معما را حل کنند.

در حوزه حفظ قرآن کریم نیز یکی از روش هایی که سال هاست باعث پرورش و تعلیم حافظان موفق کشوری و بین المللی شده است روش و تکنیک حفظ تصویری است. این روش توسط حافظ بین المللی قرآن کریم دکتر علی رجبی بعد از سال ها تلاش و مطالعه دقیق روی این ابعاد مختلف این حوزه، ابدا و آموزش داده میشود. در ادامه با این روش بیشتر آشنا میشویم.

آشنایی دقیق با روش حفظ تصویری

تجربه نشان داده است که قدرت و مدت نگهداری داده های تصویری در ذهن انسان بیش از دیگر ورودی های ذهنی می باشد. بر همین اساس یکی از بهترین، اصولی ترین و ماندگارترین روش‌های حفظ قرآن، روش حفظ تصویری است. ثبت آیات در این روش توسط ارسال تصاویر آیات از طریق چشم به ذهن صورت میپذیرد.

در واقع در این روش به ذهن سپاری آیات به گونه ای انجام میشود که، به محض اینکه از شما خواسته شود آیه‌ای را تلاوت کنید، تصویر آیات در ذهن شما نقش می‌بندند. این روش مانند یک بازی، شیرین و سرگرم کننده است. به‌طوری که حافظان پس از طی کردن هر سطح مشتاق ورود به سطح بعدی هستند. روش حفظ تصویری قرآن بر روی تقویت حافظه تمرکز دارد. علاقه مندان برای حفظ با این روش نیاز به گذراندن سه سطح مقدماتی، متوسطه و پیشرفته دارند. این افراد با گذراندن این سه سطح موفق خواهند شد تا به راحتی تصویر خطوط آیات قرآن عثمان طه را در حافظه خود حک کنند.
در این روش برای تقویت و تثبیت بیش‌تر آنچه که در ذهن ثبت و ضبط شده، از دو مهارت حافظه صوتی و حافظه ادراکی استفاده می‌شود. به این ترتیب که شما ابتدا با موسیقی زیبای قرآن که در ذات آیات وجود دارد آشنا شده و آن را فرا میگیرد. سپس به یادگیری معنا و مفهوم آن آیه می‌پردازید. با استفاده از حافظه ادراکی مفاهیم در ذهن ثبت می‌شوند و در ترکیب با حافظه صوتی، شما می‌توانید آیات را به صورت یک پویانمایی مفهومی و تصویری برای همیشه در حافظه خود ثبت کنید.

سخن پایانی

در دین اسلام و در میان مسلمانان حفظ قرآن کاری ارزشمند و پرفضیلت است که از ابتدای تاریخ اسلام میان مسلمانان رایج بوده و خیر و برکات زیادی نیز برای آن در نظر گرفته شده است. یکی از مهمترین عللی که برای حفظ قرآن میتوان برشمرد، جلوگیری از تحریف و تغییر آن بوده است. از ابتدای تاریخ اسلام مسلمانان و یاران پیامبر با حفظ کردن دقیق آیات قرآن توانستند از آن حراست و حفاظت کنند. در طول تاریخ روش های مختلفی برای حفظ مورد استفاده و بررسی قرار گرفته است که در این بین حفظ تصویری به جهت پرداختن به تمام ابعاد آیات از نظر مفهومی، تصویری و صوتی به عنوان یکی از کامل ترین روش ها ثبت و آموزش داده میشود. ما در موسسه قرآنی علیین با بیش از 25 سال سابقه تدریس به عنوان قطب اصلی آموزش این روش در کشور هم اکنون به صورت حضوری و مجازی به تدریس حفظ تصویری قرآن میپردازیم.

  • حفظ سه بعدی قرآن کریم / تصویری
  • روش‌های ویژه تقویت تمرکز
  • مهارت‌های شایان ارتقاء نقشه یابی آیات در ذهن
  • مهارت‌های حرفه‌‌ای شناخت و تقویت حافظه

ثبت نام در کارگاه 2 جلسه‌ای حافظه نوین

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *