تاثیر تلاوت قرآن در زندگی

تلاوت قرآن باعث می‌شود بیماری‌های ذهن و روح از بین بروند و انسان از درد و رنج رهایی یابد. بنابراین خوب است تلاوت قرآن و انس با آن را در برنامه روزانه خود بگنجانیم و از این کلام آسمانی دور نشویم. اثرات و برکات تلاوت قرآن به حدی است که در احادیث نیز از آن یاد شده است. برای مثال امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «قرآن پیمان خداوند با انسان‌هاست. بنابراین سزاوار است مسلمانان به عهد و پیمان خویش آگاه باشند و به آن عمل کنند؛ برای وفاداری به این پیمان مسلمانان می‌توانند به صورت روزانه قرآن را تلاوت کنند.»

از طرف دیگر سخنی از پیامبر وجود دارد که اهمیت قرآن را روشن‌تر بیان می‌کند؛ ایشان می‌فرمایند: «قرآن از همه چیز خدا والاتر است؛ برتری قرآن بر سایر سخنان مانند برتری خداوند است بر بندگان» به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که قرآن رستگاری انسان‌ها را در دو جهان تضمین می‌کند و مانند چراغی فروزان انسان‌ها را از جهل و نادانی به سوی روشنایی و دانایی هدایت می‌کند. بنابر سخن امام باقر علیه السلام که می‌فرمایند: «قرآن مانند ماه و خورشید صحنه زندگی انسان‌ها را روشن می‌کند و شفای زندگی آن‌ها می‌شود.» قرآن چکیده جهان هستی است. همراه ما باشید تا بیشتر با اثرات و ثمرات انس با قرآن آشنا شویم. همچنین شما می‌توانید با استفاده از کلاس‌های آنلاین موسسه علیین مهارت تلاوت و حفظ قرآن را در خود تقویت کنید.

تلاوت کردن قرآن چه اثری در زندگی دارد؟

مشخصل که تلاوت قرآن به‌طور مستمر منجر به انس با قرآن و مرور آیات می‌شود. این مهم آثار و برکات بسیاری در زندگی ما دارد که در ادامه به هشت تا از آنها اشاره می‌کنیم.

1.    قرآن كريم منبع بزرگ هدايت انسان‌ها

یکی از اثرات و ثمرات تلاوت روزانه قرآن پیدا کردن مسیر درست زندگی است. قرآن انسان‌ها را از تاریکی به روشنایی و از جهل به خرد هدایت می‌کند. برای قرآن مهم نیست چه کسی به سراغش می‌آید. این کتاب آسمانی راهنمای همه انسان‌ها از هر قشر و طایفه‌ای است. قرآن کتابی است برای هدایت همه انسان‌ها.

2.    به درک هدف زندگی کمک می کند

عمر محدود و امکانات کم از مواردی هستند که باعث می­شوند انسان‌ها نتوانند بر تمام ابعاد زندگی اشراف پیدا کنند. یکی از این موارد درک هدف زندگی است. قرآن با داشتن مفاهیم عمیق و زبان‌گیرا و فصیح، چنان مسائل مهم زندگی را بیان می‌کند که شما دارای بینشی عمیق و دقیق می‌شوید. بینشی که می‌توانید به واسطه آن راجع‌به موضوعات مهمی چون منشأ وجود عالم و پیدایش انسان بیندیشید و این بینش حاصل نمی‌شود مگر با مأنوس شدن با قرآن.

تلاوت قرآن چه تاثیری در زندگی دارد؟3.    به شناخت اسلام کمک می‌کند

دین اسلام، کامل‌ترین دین است که مفاهیمی پیچیده دارد. شناخت دقیق این مفاهیم و یادگرفتن آن­ها نیازمند راهنمایی دقیق است و چه راهنمایی بهتر از قرآن. کتابی که تمامی پیام‌های ناب دین را دست نخورده از جانب خداوند نقل می‌کند. تلاوت روزانه قرآن باعث می‌شود مفاهیم عمیق و مهم دین برای افراد روشن و واضح شود و افراد بتوانند به تصویری واقعی و درکی عالی از مباحث دین ­دست پیدا کنند.

4.    تلاوت قرآن انسان را به خداوند نزدیک‌تر می‌کند

اگر می‌خواهید خدا را بیش‌تر بشناسید و به او نزدیک‌تر شوید، باید به قرآن مراجعه کنید و با آن مأنوس شوید. در قرآن راجع به عظمت خداوند، محبت و رحمت پروردگار نسبت به بشر، توصیفات متعددی وجود دارد. آشنا شدن با این مفاهیم تنها با قرائت روزانه قرآن حاصل می­شود که در نتیجه آن قلب انسان از بخشش، رحمت و بزرگی پرورگارش مطمئن می‌شود.

5.    تلاوت قرآن افراد را با زندگی جاودانه آشنا می‌کند

شاید برخی از مردم تصور می‌کنند که زندگی فقط معطوف به همین دنیاست و با مرگ حیات آنان به پایان می‌رسد. انس با قرآن و آشنا شدن با محتوای بی نظیرش باعث می‌شود تصویر دقیقی از زندگی پس از مرگ دریافت کنید. تصویری که به شما کمک می‌کند خود را فانی ندانید و بتوانید بر اساس آن زندگی دنیوی خود را نیز هدفمند کنید. گواه این مدعا آیات و روایاتی هستند که مرگ را مانند یک پل توصیف کرده‌اند. پلی که انسان‌ها را از زندگی فانی به سمت حیات جاوادانه هدایت می‌کند. قرآن کریم زندگی پس از مرگ را طوری به شما نشان می‌دهد که با زیبایی‌های بهشت ​​و امتیازات بی‌نظیر آن آشنا می‌شوید و زندگی دنیوی خود را در جهت رسیدن به آن نعمات طرح‌ریزی می‌کنید.

6.    نتیجه انس با قرآن هم‌نشینی با اولیا و بزرگان است

مسیر یادگیری و انس با قرآن مسیری لذت بخش و مملو از شگفتی است. ثمرات طی کردن این مسیر در زندگی دنیوی بهره‌مندی از خیر و برکت و شناخت افراد معنوی است و در زندگی آخرت بهره­مندی از شفاعت قرآن و هم نشینی با صالحان و اولیا. امام صادق علیه السلام می‌فرمایند: «در روز قیامت فردی را برای بررسی اعمال فرا می‌خوانند. قرآن مقابل او قرار می‌گیرد و به خداوند می‌گوید: این فرد در زندگی دنیوی در مسیر انس با قرآن تلاش بسیار کرده است. پروردگارا او را از من خشنود کن که من نیز از او خشنودم.»

تاثیر تلاوت قرآن در زندگی انسان ها7.    تلاوت قرآن قلب و روح انسان را پاک و روشن می‌کند

در آیه 82 سوره اسرا آمده است که: « وَ نُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ ما هُوَ شِفاءٌ وَ رَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ» به این معنی که قرآن شفا و رحمت است برای مومنان. تلاوت قرآن روح و قلب آدمی را منور و امراض را از آن دور می‌کند. قرآن می‌تواند تاریک‌ترین قسمت‌های زندگی بشر را به دریایی از برکت و نور تبدیل کند. تلاوت قرآن می‌تواند قلب انسان‌ها را از کینه و حسد پاک کند.

8.    تلاوت قرآن کمک می‌کند با معجزات خداوند آشنا شوید

یکی از ویژگی‌های مهم قرآن اعجاز محتوایی آن است. ویژگی که کمک می‌کند محتوای قرآن برای همیشه تازه و کارآمد باقی بماند. در این کتاب مقدس معجزات علمی بی‌شماری وجود دارد که تعدادی از آن‌ها در سال‌های اخیر کشف شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به مواردی چون جنین شناسی، اسرار اقیانوس‌ها، مکان ستارگان و… اشاره کرد. آگاهی از این معجزات کمک می‌کند افراد بتوانند با ثبات قدم بیش‌تری در مسیر درست زندگی گام بگذارند و هدف والای خود را فراموش نکنند.

اکنون با آثار تلاوت و انس با قرآن آشنا شدید، برای انس با کلام الله می‌توانید از کلاس‌های آنلاین روانخوانی قرآن و حفظ قرآن موسسه علیین استفاده کنید. این مجموعه با داشتن سوابقی درخشان در امر آموزش، مسیر انس با کلام الله را برای شما هموارتر می‌کنند. با شرکت در کلاس‌های آموزشی موسسه علیین شما فقط در مسیر یادگیری قرآن قدم نمی‌گذارید بلکه مفاهیمی چون تواضع، خشوع، صفا، آرامش، خودسازی، معرفت، کمال و عشق به پرودگار را نیز می‌آموزید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *